Miratimi i “Green Pass”/ Mijëra qytetarë mbushin rrugët e Romës, tentojnë të hyjnë në kryeministri, policia i shpërndan me ujë dhe gazlotsjellës (Foto)

Policia italiane ka përdorur ujë për të larguar qindra njerëz që demonstruan në Romë kundër vaksinimeve të koronavirusit, duke i mbajtur larg nga zyra e kryeministrit.

Rreth 10,000 njerëz dolën në rrugë në zemër të kryeqytetit italian për të protestuar kundër kalimit të gjelbër, një certifikatë dixhitale ose letre që tregon se dikush ka marrë të paktën një dozë të vaksinës, të testuar negativ për Covid-19 ose të shëruar kohët e fundit nga virusi.

Rome1

Sipas mediave italiane policia u rreshtua me mjete të trazirave për të kontrolluar protestuesit, të cilët mbështeten nga grupet ekstreme të ekstremit të djathtë.

Protestat erdhën vetëm disa ditë para se ligji për kalimin e gjelbër të hyjë në fuqi, duke e bërë atë të detyrueshëm për të gjithë punëtorët, në përpjekjen e fundit të koalicionit të gjerë të kryeministrit Mario Draghi për të bindur qytetarët që të vaksinohen.

Rome

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.