Miratohet Komisioni Hetimor për sulmin ndaj Kongresit

08:43 01/07/2021

Republikanët kundër: Dhoma e Ulët ka mjaftueshëm komisione për të hetuar

Dhoma e UlĂ«t e Kongresit amerikan miratoi krijimin e njĂ« komisioni tĂ« posaçëm pĂ«r hetimin e sulmit tĂ« 6 Janarit ndaj ndĂ«rtesĂ«s sĂ« Kongresit nĂ« Uashington. Votimi u krye sipas ndarjes partiake tĂ« DhomĂ«s sĂ« PĂ«rfaqĂ«suesve. DemokratĂ«t qĂ« kanĂ« shumicĂ«n e mbĂ«shtetĂ«n, ndĂ«rsa republikanĂ«t votuan kundĂ«r, me pĂ«rjashtim tĂ« dy prej tyre, Liz Çenej dhe Adam Kinzinger kundĂ«rshtarĂ« tĂ« ish-presidentit Trump brenda partisĂ«. Pro votuan 220 pĂ«rfaqĂ«sues dhe 190 kundĂ«r.

Komisioni do të dypartiak dhe do ketë 13 anëtarë, mes të cilëve 8 demokratë dhe 5 republikanë. Megjithatë republikanët janë kundër këtij komisioni pasi thonë se në dhoma e ulët ka mjaftueshëm komisione që mund të kryejnë hetimin për këtë rast.

Votimi për krijimin e këtij komisioni në dhomën e ulët vjen një muaj pas përpjekjeve për një tjetër komision të pavarur për të 6 Janarin, i cili nuk u miratua nga Senati.

5 persona humbën jetën nga mësymja e mbështetësve të ish-presidentit Trump në Kongres më 6 Janar, gjatë tentativës për të penguar miratimin e pasardhësit Biden në krye të Shtëpisë së Bardhë.

Tv Klan


TĂ« ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.