“Mirupafshim dhe shihemi në…”/ Pas vizitës disa orëshe në Tiranë, Kryeministri Rama përcjell në Rinas kancelaren Angela Merkel. Ja pamjet

Pas një vizite disa orëshe në Tiranë, kancelarja gjermane Angela Merkel është larguar nga Shqipëria. Ka qenë vetë kryeministri Edi Rama, i cili e ka përcjellë në aeroportin e Rinasit, ndërsa ka publikuar edhe pamjet.

 

Në facebook, kreu i qeverisë shqiptare shkruan: Mirupafshim dhe faleminderit Angela Merkel. Ndërsa para nisjes dy liderët kanë zhvilluar një bisedë të shkurtër.

Në pamjet që vetë Rama ka publikuar dëgjohet që kancelarja Merkel t’i thotë kryeministrit: “Mirupafshim dhe shihemi në Lubjanë”.

Ndërsa nga ana e tij, Rama i thotë: “Shpresoj që të na vizitosh kur te jesh totalisht e lirë”

Gjatë qëndrimin në Tiranë, Merkel zhvilloi edhe një konferencë me kryeministrin Edi Rama ku dha edhe disa mesazhe të rëndësishme.

Sipas saj, Bashkimi Evropian në rastin e Shqipërisë duhet të mbajë fjalën. Ajo u shpreh se kur shtetet anëtare të BE-së vërejnë që një vend kandidat ka plotësuar kushtet për integrim, atëherë nuk duhet të bëhen pengesë për të hapur procesin e integrimit në BE.

Po ashtu, Merkel u shpreh se Procesi i Berlinit ka ndryshuar shumë gjëra për Ballkanin Perëndimor. Edhe pse ajo do të largohet detyra e kancelares, u shpreh se zemra e saj rreh për ketë rajon.

Përveç kryeministrit Rama, Angela Merkal zhvilloi edhe takime kokë me kokë me liderët e tjerë të Ballkanit Perëndimor.

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *