Misteri i 22-vjeçares së humbur

13:40 17/09/2021

Autoritetet amerikane janë në kërkim të një gruaje nga Florida, e cila u zhduk gjatë një udhëtimi rrugor me të fejuarin e saj. 22-vjeçarja, Gabrielle Petito nuk ka folur me familjen që nga fundi i Gushtit, kur ishte duke vizituar Parkun Kombëtar “Grand Teton” të Wyoming me të dashurin e saj.

Sipas policisë i dashuri i saj, Brian Laundrie është i dyshuari kryesor. Çifti kishte dokumentuar udhëtimin e tyre në mediat sociale. Laundrie u kthye në shtëpinë e tyre në Florida më 1 Shtator, thotë policia.

Prindërit e zonjës Petito raportuan se ajo ishte zhdukur 10 ditë më vonë. Por policia thotë se edhe pse Laundrie po refuzon të flasë me ta për zhdukjen e saj, ai nuk është akuzuar për ndonjë krim.

“Ne po i lutemi kujtdo, përfshirë Brian, që të ndajë informacione me ne për vendndodhjen e saj në javët e fundit,” tha shefi i policisë së Portit të Veriut, Todd Garrison.

“Mungesa e informacionit nga Brian po pengon këtë hetim. Përgjigjet përfundimisht do të dalin.”

Por avokati i Laundrie, Steve Bertolino, mbrojti heshtjen e tij.

“Në përvojën time, partnerët intim janë shpesh personi i parë që zbatimi i ligjit përqendron vëmendjen e tyre në raste të tilla dhe paralajmërimi se çdo deklaratë e bërë do të përdoret kundër jush është e vërtetë, pavarësisht nëse klienti im kishte ndonjë lidhje me zhdukjen e Petitos,” shkruan ai në deklaratë.

Familja e zonjës Petito i ka bërë thirrje Laundrie që të japë përgjigje, përfshirë kur e ka parë për herë të fundit dhe pse e la Gabby vetëm dhe e çoi furgonin e saj në Florida.

“Këto janë pyetje kritike që kërkojnë përgjigje të menjëhershme,” thanë ata në një deklaratë.

Duke folur në një konferencë shtypi të Enjten, babai i Petito i kërkoi publikut të japë informacion që mund të ndihmojë në këtë rast. Çifti u nis në një udhëtim me një furgon të bardhë në Korrik, duke postuar përditësime në mediat sociale.

Ata e filmuan veten duke buzëqeshur dhe vrapuar në plazhe në një video në YouTube, “Fillimi i Udhëtimit Tonë”, i cili ka më shumë se 600000 mijë shikime.

Dy javë para se zonja Petito të zhdukej, më 12 Gusht, policia në qytetin jugor të Jutas, Moab, u thirr për një incident të mundshëm të dhunës në familje që përfshinte çiftin.

Policia publikoi pamjet e kamerës, të cilat tregonin zonjen Petito duke qarë dhe duke u ankuar për shëndetin e saj mendor tek oficerët.

Ajo gjithashtu tha se çifti po grindeshin më shpesh. Oficerët rekomanduan që ata të kalonin natën të ndarë, por nuk ngritën asnjë akuzë. Ende nuk dihet se çfarë ndodhi më pas.

Policia tani ka sekuestruar furgonin dhe po e shqyrton atë për të gjetur të dhëna./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *