“Mizogjinia në Britaninë e Madhe më keq se në Kuvajt”, The Times reagon për akuzat ndaj deputetes laburiste se përdori sharmin për të shpërqendruara Boris Johnsion

Britania e Madhe është bërë pjesë e akuzave për mizogjini, referuar rastit të akuzës së një deputeti konservator Jacob Rees-Mogg ndaj një deputeteje të Partisë Laburiste, se ka përdorur sharmin e saj femëror për të shpërqendruar kryeministrin e vendit Boris Johnson, gjatë një marrjeje në pyetje.

Në lidhje me këtë, The Times ka publikuar një artikull nga Angela Rayner.

“Imagjinoni Angela Rayner të shtrirë nëpër stolat e gjelbër, me njërën këmbë të varur në mënyrë provokuese poshtë dhe gjoiksin e nxjerrë jashtë. Sigurisht që nuk mundesh. Por Jacob Rees-Mogg nuk u mendua dy herë për ta bërë këtë. Ose imagjinoni zëvendës-udhëheqësin e laburistëve duke u përplasur përgjatë Ëhitehall me një palë pantallona të shkurtra të vogla si kryeministri, ose duke penguar parmakët në një park, me këmbët e hapura, si ish-sekretari i shëndetësisë Matt Hancock. Ajo thjesht nuk do ta bënte. Gratë e dinë vendin e tyre në Ëestminster. Edhe kur Rayner del në televizorin e mëngjesit me një fustan me gjatësi poshtë gjurit, e veshur me geta të zeza, ajo akuzohet se i shan burrat.

I gjori Boris Johnson po shtyhet nga kjo joshëse, sipas deputetëve anonimë konservatorë. Kjo deputete ka kryqëzuar këmbët e saj në bankën e përparme, duke imituar një Sharon Stone në “Basic Instinct”.

“Ajo e di se nuk mund të konkurrojë me trajnimin e debatit të Boris Union Oxford, por ajo ka aftësi të tjera që atij i mungojnë”, tha një deputet konservator.

Vërtet? Edhe Johnson ka kërkuar falje, duke thënë se ai e dënon këtë konferencë “mizogjiniste”. Pala tjetër duket se po e akuzon për distancim. Por kjo nuk befason asnjë grua që ka punuar në Ëestminster.

Si një reportere e re në fillim të viteve 1990, unë u dërgova nga The Times në Kuvajt gjatë Luftës së Gjirit për të intervistuar pilotët pranë pishinës, në një kamp nudist dhe në një festë S&M, por kurrë nuk kam hasur aq shumë seksizëm sa kam hasur kur Mbërrita në Dhomën e Komunave si një nga një grusht gazetaresh femra.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts