Mizoritë në Ukrainë/ Dhjetëra vajza dhe gra thonë se janë përdhunuar nga ushtarët rusë

mizorite ne ukraine dhjetera vajza dhe gra thone se jane perdhunuar nga ushtaret ruse
mizorite ne ukraine dhjetera vajza dhe gra thone se jane perdhunuar nga ushtaret ruse

Në një lagje të qetë, rurale 70 km (45 milje) në perëndim të Kievit, folëm me Anën, e cila është 50 vjeçe. I kemi ndryshuar emrin për të mbrojtur identitetin e saj.

Anna na tha se më 7 mars kishte qenë në shtëpi me burrin e saj kur hyri një ushtar i huaj.

“Në kërcënimin e armës më çoi në një shtëpi aty pranë. Më urdhëroi: Hiqi rrobat ose të qëlloj. Ai vazhdoi të më kërcënonte se do të më vriste nëse nuk bëja siç thoshte ai. Më pas filloi të më përdhunonte”, tha ajo.

Anna e përshkroi sulmuesin e saj si një luftëtare të ri, të dobët, çeçen, aleat me Rusinë.

“Përderisa ai po më përdhunonte, hynë edhe katër ushtarë të tjerë. Mendova se kisha mbaruar. Por ata e morën. Nuk e pashë më”, tha ajo. Ajo beson se u shpëtua nga një njësi e veçantë e ushtarëve rusë.

Ana u kthye në shtëpi dhe gjeti burrin e saj. Ai ishte qëlluar në bark.

“Ai kishte tentuar të vraponte pas meje për të më shpëtuar, por u godit nga një plumb”, tha ajo. Të dy kërkuan strehim në shtëpinë e një fqinji. Ata nuk mund ta çonin burrin e saj në spital për shkak të luftimeve. Ai vdiq nga plagët e marra dy ditë më vonë.

Anna nuk pushoi së qari ndërsa na tregonte historinë e saj. Ajo na tregoi se ku ajo dhe fqinjët e saj e varrosën burrin e saj në oborrin e shtëpisë së tyre. Një kryq i gjatë prej druri qëndron në krye të varrit. Anna na tha se është në kontakt me spitalin lokal dhe po merr mbështetje psikologjike.

Ushtarët që e shpëtuan qëndruan në shtëpinë e saj për disa ditë. Ajo thotë se do t’i drejtonin armën dhe do t’i kërkonin asaj t’u jepte gjërat e burrit të saj.

“Kur ata u larguan, unë gjeta drogë dhe viagra. Ata rëndonin dhe shpesh ishin të dehur. Shumica prej tyre janë vrasës, përdhunues dhe grabitës. Vetëm disa janë në rregull,” tha ajo.

Rrugës nga shtëpia e Anës, dëgjuam një histori tjetër rrëqethëse.

Një grua dyshohet se është përdhunuar dhe vrarë, dhe fqinjët thanë se kjo është bërë nga i njëjti burrë që përdhunoi Anën.

Gruaja ishte rreth të 40-tave. Ajo u nxor nga shtëpia e saj, thanë fqinjët, dhe u mbajt në dhomën e gjumit të një shtëpie aty pranë, banorët e së cilës ishin evakuuar kur filloi lufta. Dhoma e dekoruar mirë, me letër-muri të zbukuruar dhe një shtrat me një krevatë të artë, tani është një skenë shqetësuese krimi. Ka njolla të mëdha gjaku në dyshek dhe jorgan.

Në një cep, është një pasqyrë e cila ka një shënim të shkruar me buzëkuq, “Torturuar nga njerëz të panjohur, varrosur nga ushtarë rusë”, thuhet në të.

Oksana, një fqinj, na tha se ishte lënë atje nga ushtarët rusë të cilët gjetën trupin e gruas dhe e varrosën. “Ata [ushtarët rusë] më thanë se ajo ishte përdhunuar dhe se fyti i ishte prerë ose therur me thikë, dhe ajo u gjakos deri në vdekje. Ata thanë se kishte shumë gjak.”

Gruaja u varros në një varr në kopshtin e shtëpisë.

Një ditë pasi e vizituam, policia e zhvarrosi trupin e saj për të hetuar rastin. Trupi u gjet pa rroba dhe me një prerje të thellë në qafë.

Andrii Nebytov, shefi i policisë në rajonin e Kievit, na tregoi për një rast tjetër që po hetojnë në një fshat 50 km (30 milje) në perëndim të Kievit.

Një familje me tre anëtarë, një çift rreth të tridhjetave dhe fëmija i tyre i vogël jetonin në një shtëpi buzë fshatit.

“Më 9 mars, disa ushtarë të ushtrisë ruse hynë në shtëpi. Burri u përpoq të mbronte gruan dhe fëmijën e tij. Kështu ata e qëlluan në oborr”, tha z. Nebytov.

“Pas kësaj, dy ushtarë e përdhunuan vazhdimisht gruan. Ata largoheshin dhe pastaj ktheheshin. Ata u kthyen tre herë për ta përdhunuar. Ata kërcënuan se nëse ajo do të rezistonte do ta dëmtonin djalin e saj të vogël. Për të mbrojtur fëmijën e saj ajo nuk rezistoi. ”

Kur ushtarët u larguan, ata dogjën shtëpinë dhe qëlluan qentë e familjes.

Gruaja u arratis me djalin e saj dhe më pas kontaktoi policinë. Nebytov thotë se ekipi i tij e ka takuar atë dhe ka regjistruar dëshminë e saj.

Ata kanë mbledhur prova në shtëpinë e familjes, tani ka mbetur vetëm guaska e saj. Vetëm disa shenja të një jete të mëparshme paqësore, të zakonshme qëndrojnë në rrënojat e djegura. Pamë biçikletën e një fëmije, një kalë, një zinxhir qeni dhe një këpucë dimërore.

Burri u varros në kopsht nga fqinjët. Policia tani ka zhvarrosur trupin e tij për ekzaminim. Ata planifikojnë ta çojnë çështjen në gjykatat ndërkombëtare.

Avokatja e Popullit e Ukrainës për të drejtat e njeriut, Lyudmyla Denisova thatë se ata po dokumentojnë disa raste të tilla.

“Rreth 25 vajza dhe gra të moshës 14 deri në 24 vjeç u përdhunuan sistematikisht gjatë okupimit në bodrumin e një shtëpie në Bucha. Nëntë prej tyre janë shtatzënë,” tha ajo. “Ushtarët rusë u thanë atyre se do t’i përdhunonin deri në atë pikë sa nuk do të dëshironin kontakt seksual me asnjë mashkull, për t’i penguar ata të kishin fëmijë ukrainas.”

Ajo tha se po marrin disa telefonata në linjat e ndihmës, dhe gjithashtu marrin informacion përmes kanaleve në aplikacionin e mesazheve Telegram.

“Një grua 25-vjeçare telefonoi për të na thënë se motra e saj 16-vjeçare u përdhunua në rrugën përballë saj. Ajo tha se ata po bërtisnin ‘Kjo do t’i ndodhë çdo prostitute naziste’ ndërsa përdhunuan motrën e saj.” tha zonja Denisova.

Ne pyetëm nëse ishte e mundur të vlerësohej shkalla e krimeve seksuale të kryera nga trupat ruse gjatë okupimit.

“Për momentin është e pamundur sepse jo të gjithë janë të gatshëm të na tregojnë se çfarë ka ndodhur me ta. Shumica e tyre aktualisht kërkojnë mbështetje psikologjike, kështu që ne nuk mund t’i regjistrojmë ato si krime nëse nuk na japin dëshminë e tyre,” tha zonja Denisova.

Ajo tha se Ukraina dëshiron që të krijohet një gjykatë speciale nga Kombet e Bashkuara për të gjykuar personalisht Vladimir Putin për akuza për krime lufte, përfshirë përdhunimin.

“Dua ta pyes Putinin, pse po ndodh kjo?” tha Ana, gruaja që na tha se ishte përdhunuar. “Nuk e kuptoj. Ne nuk jetojmë në epokën e gurit, pse nuk mund të negociojë? Pse po pushton dhe vret?”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts