Model i integrimit të emigrantëve në Itali, dënohet me 13 vite burg kryebashkiaku i Riaces

ITALI

Domenico Lucano, kryebashkiaku i ‘famshëm’ i Riaces është dënuar me 13 vite burg në Itali. Ai u arrestua që në 2018 dhe akuzohej për shpërdorim detyre, komplot, mashtrim, zhvatje e përvetësim.

Një prej akuzave ishte dhe nxitja e migracionit të paligjshëm.

Pikërisht emri i tij u bë me famë për shkak të integrimit që ai mori përsipër t’u bënte emigrantëve të paligjshëm në fshatin jugor kalabrian të Italisë.

Pavarësisht dënimit, tashmë ai ka hyrë në histori si modeli ‘Riace’, një taktikë e re për të populluar fshatrat e shkretuar dhe për ti kthyer ato në strehë për qindra azilkërkues.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.