Moderna do të rrisë kapacitetin e vaksinave

11:28 29/04/2021

Deri në fillimin e vitit 2022 kompania farmaceutike parashikon që të prodhojë 3 miliardë doza

Kompania farmaceutike Moderna ka bërë të ditur se do të rrisë kapacitetin prodhues për vaksinën e saj COVID-19 deri në 3 miliardë doza në 2022, më shumë se dyfishi i parashikimit të tij të mëparshëm.

Ai gjithashtu tha se po rrit pritjet e saj për prodhimin e vaksinave 2021 në mes 800 milion dhe 1 miliardë doza. Moderna gjithashtu tha se të dhënat e reja sugjerojnë vaksinat e saj mund të ruhen në mënyrë të sigurt për deri në tre muaj në temperaturat e frigoriferit, duke e bërë më të lehtë për t’i arritur ato në zona të vështira për t’u arritur që mund të mos kenë qasje.

Qeveritë e pasura janë përpjekur të përshpejtojnë shpërndarjen e vaksinave, në pjesë të tjera të botës që po përballen me rritje të rasteve.

Moderna pret që të dyfishojë prodhimin në një fabrikë në Zvicër të drejtuar nga Lonza Group AG si dhe të rritë prodhimin në një strukturë me qendër në Spanjë. Impiantet amerikane gjithashtu do të rrisin prodhimin me më shumë se 50%.

Vaksina me dy doza të Moderna përdor teknologjinë RNA që programon qelizat për të ndërtuar imunitet ndaj koronavirusit të ri. Prodhuesi i barnave amerikane tha se do të fillojë të bëjë investime këtë vit dhe se rritjet e prodhimit do të fillojnë në fund të vitit 2021 dhe do të vazhdojnë në fillim të vitit 2022.

Klan News

Për rezultatet e zgjedhjeve 2021 vizitoni rezultatet.tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.