Modi humb Bengalin perëndimor

11:09 03/05/2021

Partia e Narendra Modi humb zgjedhjet

Partia e Kryeministrit Indian Narendra Modi nuk ka arritur të fitojë një shtet kyç në zgjedhjet e mbajtura midis vdekjeve dhe rasteve rekord Covid-19.

Bharatiya Janata është një nga dy partitë kryesore politike në Indi. Ajo shënjestroi Bengalin Perëndimor shumë gjatë fushatës, por u fitua me lehtësi nga Mamata Banerjee, një kritike e ashpër e Modi.

Me gati të gjitha rezultatet e numëruara, partia Kongresi Trinamool (TMC) e udhëhequr nga Banerjee ka fituar më shumë se 200 vende në asamblenë me 294 vende.

Rezultatet janĂ« vendosur pĂ«r ta bĂ«rĂ« zonjĂ«n Banerjee udhĂ«heqĂ«se e Bengalit PerĂ«ndimor pĂ«r herĂ« tĂ« tretĂ«. Ajo Ă«shtĂ« gjithashtu kryeministrja e vetme grua nĂ« Indi. Bengali PerĂ«ndimor, shtĂ«pia e 90 milion njerĂ«zve Ă«shtĂ« me interes tĂ« veçantĂ« pĂ«r vĂ«zhguesit e zgjedhjeve. Ă‹shtĂ« njĂ« nga shtetet e pakta qĂ« nuk janĂ« qeverisur kurrĂ« nga partia nacionaliste e Modit.

Tani duket sikur njerĂ«zit kanĂ« humbur  besimin tek shteti pasi po humbasin tĂ« afĂ«rmit e tyre dhe po kĂ«rkojnĂ« dikĂ« qĂ« tĂ« fajĂ«sojnĂ« pĂ«r fatkeqĂ«sitĂ« e tyre. Kjo Ă«shtĂ« hera e parĂ« qĂ« shumica kritikojnĂ« qeverinĂ« e  Modi .India Ă«shtĂ« njĂ« nga vendet mĂ« tĂ« prekura nga koronavirusi nĂ« botĂ«.

Vendi raportoi mbi 3 mijë viktima në 24 orë dhe 370 mijë raste. Sistemet shëndetësore janë në kaos, ndërsa po përballen gjithashtu edhe me mungesë oksigjeni dhe shtretër për të trajtuar pacientët me Covid.

ShumĂ« punonjĂ«s shĂ«ndetĂ«sore po pĂ«rballen me vĂ«shtirĂ«si tĂ« mĂ«dha por nuk janĂ« tĂ« vetmit. GazetarĂ«t qĂ« kanĂ« raportuar mbi situatĂ«n kritike tĂ« Covid nĂ« Indi janĂ« pĂ«rballuar mĂ« vĂ«shtirĂ«si tĂ« shumta, disa prej tĂ« cilĂ«ve kanĂ« humbur jetĂ«n.  /klannews

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.