Mohoi të drejtën e gjykimit në liri, avokati i Hashim Thaçit kërkon shkarkimin e gjyqtarit italian të Gjykatës Speciale, akuza ndaj kryetares Trendafilova

Mbrojtja e ish-Presidentit të Kosovës ka kërkuar shkarkimin e Emilio Gattit, gjyqtar i Gjykatës Speciale. Kjo kërkesë vjen pasi kryetarja e Speciales Ekaterina Trendafilova emëroi Gattin pas shkarkimit të Kai Ambos, gjyqtari që dha mundësinë e hetimit në liri të ish-presidentit.

Sipas avokatit mbrojtës emërimi i tij nga Trendafilova u bë pa pritur e pa bazë ligjore.

Avokati i Thaçit ka shpjeguar si Jack Smith i ka bërë me dije Trendafilovës se Thaçi nuk duhet të lirohet sepse ndikon lehtësisht tek dëshmitarët.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *