Mohon vrasjen e biznesmenit Ardian Nikulaj, portugezi Saraiva kërkesë gjykatës për…Dështon seanca

mohon vrasjen e biznesmenit ardian nikulaj portugezi saraiva kerkese gjykates perdeshton seanca
mohon vrasjen e biznesmenit ardian nikulaj portugezi saraiva kerkese gjykates perdeshton seanca

Rreth 2 muaj pas ekstradimit të tij nga Maroku në Shqipëri, pasi akuzohet për vrasjen e biznesit Ardian Nikulaj në Shëngjin, portugezi Ruben Saraiva u rikthye në Gjykatën e Lezhës. I bindur se nuk ka lidhje me krimin, 28-vjeçari përmes një kërkese të avokatit mbrojtës kërkon lirinë.

Por pavarësisht prezencës së portugezit në gjykatë, seanca gjyqësore nuk u zhvillua për shkak të mungesës së përkthyeses, duke u shtyrë për ditën e hënë.

Gjykata e Lezhës, me një vendimin të datës 26 prill të vitit të shkuar, caktoi masën e sigurisë “Arrest në burg”, për Saraivën, i cili dyshohet si ekzekutori, për Edmond Haxhia, në rolin e porositësit por edhe për britanikët, Stephen Hunt, Thomas Mithan, Harriet Bridgeman, dhe për Harry Simpson, të cilët rezultojnë në rolin e vëzhguesve ditën e ngjarjes. Këta persona tashmë të arrestuar në Britaninë e Madhe, dyshohen për veprën penale, “Vrasja për gjakmarrje” dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake”.

Ekzekutimi i Nikulajt, pasoi dy vrasje të tjera, ngjarje këto ende pa autor, ku në korrik të këtij të vitit të shkuar u vra Nikolin Lekstakaj, ndërsa më 4 dhjetor u ekzekutua Etjan Nikulaj, djali i xhaxhait të Ardian Nikulaj.

Pista kryesore ku janë fokusuar hetimet për këtë ngjarje është ajo e gjakmarrjes mes fiseve Nikulaj dhe Lekstakaj, ku gjithçka nisi në vitin në vitin 1996, pas ekzekutimit të vëllait të Ardian Nikulajt, për pagesën në një pikë karburanti.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts