“Moment historik”, Lituania ndalon importin e gazit, naftës dhe energjisë elektrike ruse

Lituania do të ketë shkurtuar plotësisht importet e furnizimeve ruse të energjisë duke përfshirë naftën, energjinë elektrike dhe gazin natyror nga e diela.

Ministria e Energjisë e vendit tha në një deklaratë të premten se shkëmbimi pan-evropian i energjisë Nord Pool kishte vendosur të ndalonte tregtimin e energjisë elektrike ruse me importuesin e saj të vetëm në shtetet baltike, ndërmarrjen ruse Inter RAO – që do të thotë se vendi nuk do të importonte më asnjë Energji ruse.

“Jo vetëm që është një moment historik jashtëzakonisht i rëndësishëm për Lituaninë në rrugëtimin e saj drejt pavarësisë energjetike, por është gjithashtu një shprehje e solidaritetit tonë me Ukrainën”, tha ministri lituanez i Energjisë Dainius Kreivys. “Ne duhet të ndalojmë financimin e makinës ruse të luftës.”

Njoftimi i Lituanisë u vlerësua nga Oleksandr Korniyenko, nënkryetari i parë i parlamentit të Ukrainës.

“Lituania zyrtarisht ndalon importin e gazit, naftës dhe energjisë elektrike ruse. Një shembull i shkëlqyer për aleatët e tjerë se si të fitohet pavarësia nga burimet energjetike ruse”, shkroi Korniyenko në Twitter të dielën.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com