Momentet shokuese kur 40 emigrantë e trafikantë zbarkojnë barkat në breg në veri të Francës, asnjë polic nuk i ndalon

Mediat britanike kanë publikuar pamjet, se si trafikantët në brigjet veriore të Francës, ndihmojnë emigrantët për të shkuar drejt Anglisë. Policia franceze nuk e ka parë këtë skenë dhe s’kanë marrë asnjë masë ndaj tyre. Gazetarët kanë qenë ata që kanë filmuar këtë akt.
Prej të enjtes në Angli kanë ardhur me barka 1,185 njerëz duke kaluar 20,000 vetë këtë vit, teksa Londra akuzon Parisin se nuk po tregon seriozitet për ndalimin e tyre.

Mëngjesin e sotëm disa banorë vendas u mahnitën nga skenat e dy grupeve të emigrantëve që zbrisnin gomonet e tyre gjigante në det.
Organizatorët më pas futeshin në det duke nxjerrë gomonen në pluskim dhe ndihmonin “pasagjerët” e tyre të ngjiteshin për lundrimin e rrezikshëm mes ngushticës.

Një emigrant i paidentifikuar tha për median britanike MailOnline se vetë trafikantët nuk lundronin me ta. Ata vetëm u jepnin jelekët e sigurisë dhe vinin në plazh për të gjetur momentin e përshtatshëm të nisjes.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.