Momenti i tmerrshëm kur raketa ruse godet qendrën e qytetit në Ukrainë (Video)

momenti i tmerrshem kur raketa ruse godet qendren e qytetit ne ukraine video
momenti i tmerrshem kur raketa ruse godet qendren e qytetit ne ukraine video

20:17 15/07/2022

23 persona mbetën të vrarë nga një raketë e lëshuar nga ushtria ruse të enjten në qytetin Vinnytsia në Ukrainë.

Raketa u lëshua nga një nëndetëse ruse në Detin e Zi. Të paktën 100 persona të tjerë mbetën të plagosur.

Rusia tha se sulmi kishte në shënjestër ushtrinë ukrainase.

Por pamjet e kamerave të sigurisë në rrugë tregojnë qytetarët që vrapojnë të tmerruar për të shpëtuar nga shpërthimi i raketës në qendër të qytetit.

Fuqia shkatërruese e raketës së lëshuar nga nëndetësja ruse rrëzoi përtokë këmbësorët dhe ata qytetarë që lëviznin me biçikletë.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky e konsideroi Rusinë një shtet terrorist dhe kërkoi që Perëndimi të ashpërsojë sanksionet nga Kremlinit.

/tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts