Momenti prekës kur gjykatësi urdhëron ekzekutimin e reperit pasi mbështeti protestat në Iran

10:15 10/11/2022

Saman Yasin, 27 vjeç, nga Kermanshah, i cili jetonte në Teheran, u arrestua dhunshëm në shtëpinë e tij më 2 Tetor. Më 29 tetor, ai u dënua me vdekje në degën e 15-të të Gjykatës Revolucionare Islamike nga gjyqtari Abolqasem Salavati pa praninë e familjes apo të ndonjë avokati.

Një burim anonim tha për mediat kundër regjimit se familja e Samanit ishte kërcënuar të mos flisnin për këtë. Është e paqartë se kur do të ekzekutohet reperi.

27-vjeçari akuzohej për ‘luftë kundër Zotit’ pasi kishte mbështetur protestat kundër vdekjes së Mahsa Amini duke postuar në rrjetet sociale. Ai shkroi këngë duke folur për tema, duke përfshirë papunësinë dhe shtypjen e qeverisë.

Vdekja e Mahsa Amini në duart e policisë së moralit në Shtator shkaktoi valën aktuale të protestave – ishte gjithashtu kurde. Që kur Saman u dënua me vdekje, fushata të shumta për të përmbysur vendimin janë nisur në internet.

Në Tëitter, një hashtag u përdor për ta mbështetur Saman Yasin dhe të tjerët që aktualisht përballen me dënimin me vdekje pasi u arrestuan në protestat e fundit.

Para se të dënohej me vdekje nga Salavati, Saman ishte mbajtur në burgun Fashafouyeh dhe më pas ishte transferuar në burgun Evin. Ai dyshohet se ishte subjekt i torturës fizike dhe psikologjike në paraburgim.

Salavati, i sanksionuar nga departamenti i thesarit i BE-së dhe i SHBA-së, është akuzuar për dhënien e shpeshtë të dënimeve të gjata me burg, kamxhik ose vdekje gazetarëve, avokatëve, aktivistëve politikë dhe pakicave etnike dhe fetare.

Dënimi i Samanit vjen pasi Toomaj Salehi, gjithashtu reper, u arrestua javën e kaluar.

Ai shkroi tekste që denonconin regjimin shtypës të qeverisë. Shtëpia e tij në provincën Chaharamahal dhe Bakhtiari u bastis nga 50 persona pasi autoritetet thanë se ai krijoi, ftoi dhe inkurajoi trazirat në provincën Isfhan dhe Shahin Shahr. Ai përballet me akuzat për “veprimtari propagandistike kundër qeverisë, bashkëpunim me qeveritë armiqësore dhe formim i grupeve ilegale me qëllim krijimin e pasigurisë në vend”.

Aktualisht 32-vjeçari ndodhet në burgun e Isfahanit dhe daja i tij ka thënë se është torturuar.

Familja e tij nuk e di nëse ai ose miqtë e tij Mohammad Reza Nikraftar dhe Najaf Abu Ali janë gjallë, askush nuk ka dëgjuar për ta që nga arrestimi i tyre në të njëjtën ditë.  Salehi u kishte kërkuar njerëzve të protestojnë kundër qeverisë që nga fillimi i demonstratave në mesin e Shtatorit.

Ai u arrestua edhe Shtatorin e kaluar. Ai shkroi në Instagram se qeveria nuk mund dhe nuk duhet të lejohet të përçajë iranianët. 32-vjeçari ka bërë rep për etninë dhe diversitetin në Iran dhe ka inkurajuar unitetin. Në ditët para arrestimit, ai postoi video me protestuesit në Instagramin e tij. Fansat e tij dhe iranianë, muzikantë dhe aktivistë kanë kërkuar gjithashtu lirimin e tij. /tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts