“Monopatët” fenomen i ri? E paskeni ditur gabim, motorët e vegjël ishin një nga mjetet më të rëndësishme të lëvizjes gjatë Luftës së Parë Botërore (VIDEO)

Ndonëse “monopatët” mund të duken si një fenomen i ri dhe risi e viteve të fundit, fotografitë bardhezi të marra nga shekulli i kaluar, zbulojnë të kundërtën.

Daily Mail, ka publikuar foto ku shihet se si modele më të vjetëruara të “monopatëve” kanë pas ekzistuar dhe shërbenin për lëvizjen e njerëzve edhe gjatë Luftës së Parë Botërore.

Ajo blihej nga njerëz të një shtrese më të ulët shoqërore, që e kishin të pamundur për të mbajtur një makinë apo motor. Fotot e publikuara janë shkrepur në Londër, në vitin 1916 dhe tregojnë se si bëhej jetesa dhe lëvizjet në kryeqytetin anglez. Për më shumë ju ftojmë të ndiqni fotot e mëposhtme.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.