Monumentet historike të Pragës ndriçohen nga dritat shumëngjyrëshe

monumentet historike te prages ndricohen nga dritat shumengjyreshe
monumentet historike te prages ndricohen nga dritat shumengjyreshe

21:00 14/10/2022

Çdo vit në kryeqytetin çek mbahet festivali i sinjalit që kombinon artin pamor dhe hapësirën urbane

Ndërsa qytetet e tjera në Evropë kursejnë energji elektrike, banorët në Pragë mundën të shijonin disa orë të këndshme pasi monumentet e qyteteve u ndriçuan me drita shumëngjyrëshe për Festivalin e Sinjalit të këtij viti.

Festivali kombinon artin pamor bashkëkohor, hapësirën urbane dhe teknologjinë moderne.

Të pranishmit u shprehën të mahnitur nga instalacionet që ndriçuan monumentet e famshme historike të kryeqytetit çek.

Unë jam nga Kroacia, hera e pare që ndodhem këtu, ne po e shijojmë atë dhe ne duam të shohim më shumë dhe patjetër që do të shohim më tepër.”

Ky festival u pezulluar për dy vite për shkak të pandemisë COVID-19 dhe rifilloi në vitin 2021. Festivali ka tërhequr më shumë se 3 milionë vizitorë dhe ka ndihmuar në krijimin e 90 veprave origjinale të artit.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts