“Mora borxh për të kaluar kufirin me kamion”/ Shqiptari kapet në ‘shtëpinë e barit’ në Angli: Nuk ia dilja dot me punën në minierë, kam edhe një vëlla invalid (Detaje)

mora borxh per te kaluar kufirin me kamion shqiptari kapet ne shtepine e barit ne angli nuk ia dilja dot me punen ne miniere kam edhe nje vella invalid detaje
mora borxh per te kaluar kufirin me kamion shqiptari kapet ne shtepine e barit ne angli nuk ia dilja dot me punen ne miniere kam edhe nje vella invalid detaje

Policia angleze ka vendosur në pranga një shqiptar pasi u kap në një fermë kanabisi në Leicester. Oficerët e policisë trokitën në derën e ndërtesës ku kultivohej kanabisi, por nuk e hapi njeri. Më pas kontrolluan kutinë postare dhe rastësisht panë një vrimë në perde nga e cila dilnin dritat e fermës në të cilët kultivohej kanabisi.

Pas rreth pesë minutash dera është hapur nga shqiptari Kushtrim Sinani i cili është vendosur menjëherë në pranga. Por para se të hapte derën shqiptari Sinani hodhi telefonin në tualet në mënyrë që policia të mos zbulonte lidhjet e tij. Shqiptari nuk rezultonte të ishte i dënuar më parë ndërsa kërkoi ndjesë përpara gjykatës dhe deklaroi se ishte i penduar që ishte përfshirë në kultivimin e kanabisit.

“Ai vjen nga një familje e varfër dhe i di pasojat, që lidhen me deportimin e tij në Shqipëri, ku më parë ai kishte punuar në minierë dhe nuk ia dilte dot të ndihmonte prindërit e moshuar nga të ardhurat që merrte. Ai ka edhe një vëlla invalid, i cili humbi njërën këmbë gjatë një aksidenti në minierë. I pandehuri erdhi në Mbretërinë e Bashkuar ilegalisht, në pjesën e pasme të një kamioni pasi kishte marrë borxh për të hyrë në Angli. Ai u detyrua të punojë në fermën e kanabisit dhe nuk kishte zgjidhje tjetër për shkak të borxhit”, u shpreh Islam Khan, një nga ekspertët mbi azilkërkuesit, trafikun e drogës në gjykatën e Liecesterit, i cili shpjegoi situatën e shqiptarit. Kushtrim Sinani u dënua me 27 muaj burg, shkruajnë mediat angleze.

Gjatë bastisjes së shtëpisë së barit, policia gjeti rreth 21 rrënjë në dhomën e pritjes dhe 19 të tjera në dhomën e gjumit përpara, 65 në papafingo dhe 23 rrënjë të tjera gati për t’u kultivuar. Nëse droga do të hidhej në treg do të kapte një vlerë prej 90, mijë paundësh.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts