Morën kontrollin e Afganistanit pas 20 vjetësh, kush është lideri taleban që mund të drejtojë vendin

12:26 16/08/2021

Lufta në Afganistan pas 20 vitesh ka marrë një tjetër rrjedhë teksa janë talebanët janë ata që kanë nën kontroll vendin.

Emri i Abdul Ghani Baradar ka dalë në skenë si lideri, i cili çoi në fitoren e padiskutueshme teksa ka gjasa që ai të bëhet President i Afganistanit me largimin e Ashraf Ghani. Baradar është lideri politik i talebanëve pasi lideri i përgjithshëm është Haibatullah Akhundzada.

Por kush është Abdul Ghani Baradar?

I lindur në provincën Uruzgan në 1968, ai luftoi me muxhahidët afganë kundër sovjetikëve në vitet 1980. Pasi rusët u dëbuan në 1992 dhe vendi ra në luftë civile midis komandantëve të luftës, Baradar krijoi një medrese në Kandahar me ish-komandantin e tij dhe kunatin e njohur, Mohammad Omar.

Së bashku, dy mullahët themeluan talebanët, një lëvizje e kryesuar nga dijetarë të rinj islamikë kushtuar pastrimit fetar të vendit dhe krijimit të një emirati.

Historia e jetës së tij flet vetëm për konflikt të pandërprerë dhe të pamëshirshëm të vendit si dhe prangosjes së përgjakshme. Vetëm 3 vite më parë ai u lirua nga burgu në Pakistan me kërkesë të SHBA, por ai tashmë mund të bëhet President.

Klan News


Të ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *