“Mos ndiqni urdhrat kriminale të regjimit”, The Times: Putin po përdor Bjellorusinë për të rinisur sulmet në Kiev

mos ndiqni urdhrat kriminale te regjimit the times putin po perdor bjellorusine per te rinisur sulmet ne kiev
mos ndiqni urdhrat kriminale te regjimit the times putin po perdor bjellorusine per te rinisur sulmet ne kiev

Presidenti rus, Vladimir Putin mund të jetë duke komplotuar për të ringjallur sulmet ruse në Ukrainë, me një iniciativë të re nga Bjellorusia.

Alexander Lukashenko, diktatori i Bjellorusisë, tha javën e kaluar se vendi i tij dhe Rusia do të formojnë një forcë të përbashkët kufitare kundër atyre që ai pretendonte se ishin kërcënime nga Ukraina dhe NATO.

Rusia që atëherë ka vendosur 9,000 trupa në kufirin me Bjellorusinë, i cili është 145 milje nga Kievi. 

Ushtria ruse braktisi përpjekjen e saj për të pushtuar kryeqytetin ukrainas në fund të marsit, pasi u përball me rezistencë të ashpër.

Nga ana e tij, Lukashenko tha se ushtria bjelloruse prej rreth 60,000 ushtarësh, përfshirë rekrutët, do të formonte thelbin e forcës.

Lëvizja ka nxitur frikën se Putini, ushtria e të cilit është nën presion në lindje dhe jug të Ukrainës, mund të jetë duke kërkuar të hapë një front të ri në luftën gati tetë mujore.

Presidenti Zelensky ka bërë thirrje që paqeruajtësit e OKB-së të vendosen në kufirin me Bjellorusinë për të parandaluar një sulm tjetër në Kiev.

“Lukashenko dhe Putin po e tërheqin Bjellorusinë në një luftë të plotë kundër Ukrainës”, tha Svetlana Tikhanovskaya, liderja e opozitës bjelloruse.

Ajo e quajti një okupim vendosjen e trupave ruse në Bjellorusi.

Moska ka thënë se do të pajisë avionët luftarakë bjelloruse Su-25 me aftësinë për të gjuajtur raketa bërthamore. Bjellorusia nuk ka arsenalin e vet bërthamor. Bjellorusia dhe Rusia kanë qenë pjesë e një aleance të shtetit të Bashkimit që nga viti 1999, megjithëse Lukashenko i ka rezistuar përpjekjeve të Moskës për një integrim më të madh.

Ai e ka lejuar Rusinë të përdorë vendin e tij për të lëshuar raketa në Ukrainë, por ka hezituar të përfshijë ushtrinë e tij drejtpërdrejt në luftime.

Ai i tha NBC Neës të premten se vendi i tij mbështeti Rusinë në luftë, por “ne nuk vramë askënd dhe nuk do të vrasim askënd”.

Ai këmbënguli se forca kufitare ishte tërësisht mbrojtëse në natyrë.

Megjithatë, regjimi bjellorus mbështetet shumë tek Rusia për mbështetjen ekonomike dhe ushtarake dhe analistët thonë se Lukashenko, i cili ka sunduar Bjellorusinë që nga viti 1994, do të ishte i vështirë të refuzonte një “kërkesë” të drejtpërdrejtë nga Moska për të hyrë në konflikt.

Huatë të mëdha dhe mbështetje të tjera nga Kremlini e ndihmuan Lukashenkon të largonte protestat e përhapura kundër sundimit të tij në vitin 2020.

Zyrtarët ukrainas të mbrojtjes thonë se deri më tani nuk kanë parë asnjë shenjë të përgatitjes për një sulm të ri nga Bjellorusia.

Instituti për Studimin e Luftës, një institut amerikan, tha javën e kaluar se masa e Rusisë mund të jetë një shtirje që synon të detyrojë Ukrainën të mbajë një numër të madh trupash pranë Kievit në vend që t’i vendosë ato në rajonin Kherson, ku forcat e saj po bëjnë përparim.

Vendosja e trupave bjelloruse në Ukrainë do të ishte jashtëzakonisht jopopullore në Bjellorusi.

Megjithëse votimi i pavarur është i ndaluar, rreth 90 për qind e popullsisë vlerësohet të jetë kundër luftës në Ukrainë .

Çdo trupë bjelloruse e përfshirë në një sulm në Kiev ka të ngjarë të përballet me disa nga luftëtarët më me përvojë të Ukrainës.

Megjithatë, askush nuk po përjashton plotësisht një sulm të mëtejshëm në kryeqytetin ukrainas.

“Mos ndiqni urdhrat kriminale të regjimit. Refuzoni të merrni pjesë në luftën e Putinit”.,” tha Tikhanovskaya në një mesazh drejtuar ushtrisë bjelloruse.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts