Mosha është vetëm një numër, futbollisti më i vjetër në botë transferohet në një tjetër skuadër japoneze
Kazujoshi Miura, futbollisti më i vjetër në botë, është transferuar në ekipin e Suzuka Point Getërs, në ligën e katërt japoneze të futbollit. Sulmuesi nuk dëshiron të ndalet në këtë sport, duke firmosur për skuadrën e 14-të në karrierën e tij.

miura

Miura, i cili mbush 55 vjeç në shkurt të këtij viti, ka debutuar me skuadrën e Santos në vitin 1986. Ai ka luajtur gjithashtu me ekipet e Palmerias, Xhenoa, Dinamo Zagreb etj. Japonezi u transferua te Jokohama në vitin 2005 dhe pas 16 vitesh ka vendosur të largohet.

Miura është i vetmi futbollist, i cili ka luajtur në pesë dekada të ndryshme, duke u cilësuar si legjenda më e madhe në futbollin japonez. Sulmuesi ka deklaruar se qëllimi i tij është të luaj futboll deri në moshën 60 -vjeçare.

PANORAMASPORT.AL

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *