“Moska dhe SHBA janë në kontakt”, ministria e Jashtme ruse: Po diskutojmë për vendosjen e armëve bërthamore në hapësirë

moska dhe shba jane ne kontakt ministria e jashtme ruse po diskutojme per vendosjen e armeve berthamore ne hapesire
moska dhe shba jane ne kontakt ministria e jashtme ruse po diskutojme per vendosjen e armeve berthamore ne hapesire

Delegacionet nga Rusia dhe Shtetet e Bashkuara janë në kontakt për çështjen e mosvendosjes së armëve bërthamore në hapësirë ​​në platformat përkatëse ndërkombëtare, tha për mediat zëvendësministri i Jashtëm rus Sergej Ryabkov.

“Delegacionet tona në platformat përkatëse ndërkombëtare, dhe para së gjithash në Nju Jork, ku administrata amerikane po shtyn përpara me akuzat kundër Rusisë, janë në kontakt dhe diskutojnë këtë çështje”, tha ai.

“Nga ana jonë janë bërë komente shteruese në të gjitha nivelet: presidenti dhe ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë kanë bërë deklarata për këtë çështje dhe e njëjta temë është prekur disa herë në konferencat e lajmeve nga përfaqësuesit zyrtarë të Ministrisë së Jashtme ruse”, theksoi diplomati.

“Akuzat e SHBA nuk janë asgjë më shumë se një përpjekje tjetër për të gjetur pretekste për të njollosur politikat e Moskës në hapësirën e jashtme”, tha Ryabkov. “Këto marrëveshje flasin vetë. Ne gjithashtu do të vazhdojmë të promovojmë iniciativa në lidhje me parandalimin e një gare armësh në hapësirën e jashtme dhe jo vendosjen e parë të armëve në hapësirë”, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts