Moska i cilëson si armiqësorë, dy kryeministrave evropianë u ndalohet hyrja në Rusi

moska i cileson si armiqesore dy kryeministrave evropiane u ndalohet hyrja ne rusi
moska i cileson si armiqesore dy kryeministrave evropiane u ndalohet hyrja ne rusi

Ministria e Jashtme ruse ka publikuar një listë të politikanëve baltikë “më armiqësorë ndaj Rusisë”, të cilëve u është ndaluar hyrja në vend.

Lista përfshin kryeministrat e Letonisë dhe Estonisë, Evika Silina dhe Kaja Kallas, si dhe një numër ministrash të qeverive të tyre.

Lista përfshin ministrat e jashtëm të Letonisë, Lituanisë dhe Estonisë Krisjanis Karins, Gabrielius Landsbergis dhe Margus Tsahkna, ministrin letonez të Mbrojtjes Andris Spruds, ministrin e Brendshëm Letonez Rihards Kozlovskis, komandantin e ushtrisë lituaneze, gjeneral Valdemaras Rupsis dhe ish-udhëheqësit kombëtarë: ish-presidentët letonez Vaira Vike-F. Egils Levits dhe ish-presidentja e Estonisë Kersti Kaljulaid.

Më herët, Ministria e Jashtme ruse tha se Moska kishte ndaluar hyrjen për 347 shtetas të Letonisë, Lituanisë dhe Estonisë armiqësore ndaj Rusisë, duke përfshirë ministra të qeverisë, anëtarë të parlamenteve dhe figura publike.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts