“Moska ka nevojë për miq dhe Beogradi…”/ Financieri britanik: Qeveria ruse dhe ajo serbe janë të lidhura nga korrupsioni

moska ka nevoje per miq dhe beogradi financieri britanik qeveria ruse dhe ajo serbe jane te lidhura nga korrupsioni
moska ka nevoje per miq dhe beogradi financieri britanik qeveria ruse dhe ajo serbe jane te lidhura nga korrupsioni

Financieri britanik, William Bill Browder, ka dhënë një intervistë për “Nova”, ku ka folur për marrëdhëniet mes Rusisë dhe Serbisë.

Ai ka deklaruar se autoritetet në Serbi dhe Rusi janë të lidhura me korrupsion dhe se Serbia në masë të madhe e ka skualifikuar veten me sjelljen e saj pas agresionit ndaj Ukrainës.

“Çdo vend që mund të jetë potencialisht aleat i Rusisë është i rëndësishëm për ta, sepse ata nuk kanë shumë miq tani. Ata kanë kohë që janë mbështetur në Serbinë, të lidhur nga një kishë e përbashkët ortodokse. Unë do të shtoja, se është gjithashtu korrupsioni ai që lidh qeverinë në Rusi dhe qeverinë në Serbi. Tani keni një situatë ku Rusia ka nevojë për një mik dhe Serbia dëshiron të jetë një mik.”, tha ai.

Kush është William Bill Browder

Financieri britanik me origjinë amerikane është një nga armiqtë më të mëdhenj të presidentit rus Vladimir Putin. Ai është persekutuar gjatë viteve, kolegët e tij janë ngacmuar dhe përfundimisht arrestuar, por ai ka arritur të bëjë më të mirën nga e gjithë situata – biznesi dhe reputacioni i tij kanë mbetur të paprekura dhe vdekja tragjike e një kolegu çoi në miratimin e një ligji. duke mbrojtur të gjithë ata që janë në shënjestër nga autoritetet ruse.

Browder është CEO dhe bashkëthemelues i Hermitage Capital, këshilltar për investime në Fondin Hermitage, i cili ishte në një moment investitori më i madh i portofolit të huaj në Rusi. Ai mori në dorë kompanitë e mëdha ruse si “Gazprom”, “United Energy Systems” dhe “Sidanco”, dhe si ndëshkim iu refuzua hyrja në Rusi, u deportua në Mbretërinë e Bashkuar dhe deklaroi një kërcënim për sigurinë kombëtare ruse.

Tetëmbëdhjetë muaj pasi ai u dëbua, zyra e Moskës e Hermitage Capital u bastis. Më pas, policia sekuestroi dokumentet e regjistrimit të pronave të investimeve të Hermitage dhe Broëder vendosi t’i qëndronte në rrugë regjimit dhe të zbulonte me urdhër të kujt policia kishte bastisur zyrat e kompanisë së tij.

Zgjedhjet dhe një goditje e re për Putinin

Në një luftë shteruese kundër regjimit rus, Browder pranoi të dëshmonte para Senatit të SHBA-së për ndërhyrjen e supozuar të Rusisë në zgjedhjet presidenciale të 2016-ës në SHBA.

Në përgjigje të “tradhtisë” së Browder-it, qeveria ruse bëri një përpjekje të pestë për ta vendosur atë në listën e arrestimeve të Interpolit, e cila u refuzua përsëri, për zhgënjimin e Putinit.

Në vitin 2018 ai u arrestua përfundimisht në Spanjë, por shpejt u lirua pasi u konfirmua sërish se ishte çështje politike

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts