Moska synon mbylljen e Detit të Zi

11:23 20/04/2021

SHBA e konsideron destabilizuese, bllokimi i anijeve ushtarake do të bëhet për gjashtë muaj

Shtimi i trupave ushtarakë rusë në kufirin me Ukrainën është cilësuar nga Departamenti Amerikan i Shtetit si një provokim. Sipas asaj që raporton “Reuters” bllokimi gjithashtu i një pjese të Detit të Zi nga rusët ka të ngjarë që të pengojë hyrjen në portet e Ukrainës.

Media shtetërore ruse ka raportuar se Moska synon të mbyllë pjesë të Detit të Zi për anijet e huaja ushtarake dhe zyrtare për gjashtë muaj. Një veprim i tillë mund të ndikojë në hyrjen në portet ukrainase në Detin Azov, i cili është i lidhur me Detin e Zi përmes ngushticës Kerç.

Shtetet e Bashkuara tĂ« AmerikĂ«s i kanĂ« cilĂ«suar kĂ«to veprime tĂ« RusisĂ« si destabilizuese dhe minuese pĂ«r UkrainĂ«n. QĂ« nga fundi i Marsit, media sociale ruse ka postuar video qĂ« tregojnĂ« praninĂ« e tankeve dhe automjeteve tĂ« rĂ«nda duke lĂ«vizur nĂ« Krime dhe afĂ«r UkrainĂ«s lindore. NĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n kohĂ«, njĂ« armĂ«pushim nĂ« UkrainĂ«n lindore midis rebelĂ«ve tĂ« kontrolluar nga Rusia dhe qeverisĂ« sĂ« Kievit Ă«shtĂ« prishur.

Konflikti nĂ« UkrainĂ«n lindore ka qenĂ« me njĂ« intensitet tĂ« ulĂ«t qĂ« nga viti 2015, kur njĂ« marrĂ«veshje paqĂ«sore pĂ«rfundoi luftimet e mĂ«dha. Ai proces i paqes ka qenĂ« bllokuar qĂ« nga ajo kohĂ«, duke lĂ«nĂ« pjesĂ« tĂ« UkrainĂ«s lindore nĂ«n sundimin e separatistĂ«ve tĂ« kontrolluar nga Rusia. Disa analistĂ« kanĂ« thĂ«nĂ« se veprimet e fundit tĂ« RusisĂ« mund tĂ« jenĂ« test pĂ«r administratĂ«n Biden dhe pĂ«rkushtimin qĂ« ka ndaj UkrainĂ«s.

Ukraina dhe Perëndimi po ashtu fajësojnë separatistët e përkrahur nga Rusia, që zotërojnë rajonet lindore të Donetskut dhe Luhanskut për përshkallëzimin e fundit të situatës. Presidenti amerikan Joe Biden, i ka bërë thirrje javën e kaluar homologut të tij rus Vladimir Putin, që të marrë masa për të ulur tensionet me Kievin, dhe ka propozuar një samit në mes të dy liderëve.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.