“Moska zbulon objektivin e radhës”/ Analiza e “The Times”: Franca po humbet pushtetin në Afrikën Perëndimore

moska zbulon objektivin e radhes analiza e the times franca po humbet pushtetin ne afriken perendimore
moska zbulon objektivin e radhes analiza e the times franca po humbet pushtetin ne afriken perendimore

Moska ka zbuluar objektivin e saj të radhës në Afrikën perëndimore. Duket se një mjedis i sigurisë po e ndihmon Kremlinin të heqë ndikimin mbi ish-kolonitë franceze nga Parisi.

“Nigeri” dhe minierat e tij të uraniumit janë të radhës, kanë deklaruar një seri zërash pro Putinit përmes shërbimit të mesazheve Telegram.”,shkruan The Times.

Janë po të njëjtët zëra që u dëgjuan përpara grushtit të shtetit që rrëzoi qeverinë e Burkina Fasos muajin e kaluar.

Miqtë e Kremlinit shfrytëzuan shpejt kaosin, të mbështetur nga demonstruesit jashtë ambasadës franceze të kryeqytetit.

Sfida e re do të alarmojë diplomatët francezë që përpiqen të pajtohen me shfrytëzimin nga Moska të kaosit të shkaktuar nga një kryengritje në përkeqësim në Sahel.

‘Nigeri’, e vetmja ish-koloni franceze në rajon, ku Parisi ende ka pushtet, është thelbësor për termocentralet bërthamore që ofrojnë 70 për qind të energjisë elektrike të Francës.

Në vitin 2020, 34.7 për qind e uraniumit të përdorur në reaktorët francezë ishte nga vendi i Afrikës Perëndimore.

Nëse Parisi do ta humbiste këtë furnizim, kriza e energjisë do të përkeqësohej ndjeshëm.

Edhe pse pak vëzhgues besojnë se Putini ka ndikimin për të drejtuar rajonin si dikur Parisi, shumë kanë frikë se prania në rritje e forcës paraushtarake ruse Wagner do t’i lërë xhihadistët si zotër të pakontestueshëm të zonave të gjera të territorit, veçanërisht në Sahel.

“Unë mendoj se Franca është në një pikë kthese të madhe dhe afatgjatë në marrëdhëniet e saj me Afrikën perëndimore,” tha Élie Tenenbaum, drejtore e Qendrës së Studimeve të Sigurisë në Institutin Francez të Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Paris.

Vende si Mali, Senegali, Kameruni, Bregu i Fildishtë, Nigeri dhe Çadi fituan pavarësinë në vitet 1960, por për dekada Parisi vazhdoi të tërhiqte telat në vendet që dikur ishin pjesë e perandorisë së tij.

Në Mali, ushtria franceze ndërhyri në vitin 2013 për të parandaluar xhihadistët që marshonin drejt kryeqytetit, Bamako.

Tani, megjithatë, Franca po humbet epërsinë e saj rajonale. Këtë verë, i fundit nga rreth 5000 trupat që ishin dërguar në Mali u larguan nga vendi , duke përfunduar atë që Le Monde e quajti një “poshtërim diplomatik dhe ushtarak”.

Ai pasoi një puç që solli një regjim anti-francez. Jo vetëm që Abdoulaye Maïga, udhëheqësi i ri, e përshkroi qeverinë e Presidentit Macron si një “junta që i shërben obskurantizmit”, por Mali ra dakord me Wagnerin që të paktën 1000 mercenarë rusë të zëvendësonin forcat franceze në luftimin e xhihadizmit.

Në Republikën e Afrikës Qendrore, Wagner ka vendosur rreth 2,000 mercenarë që nga viti 2018 në sfondin e konflikteve fetare dhe një zhvendosje diplomatike nga Franca.

Në Burkina Faso, kapiteni Ibrahim Traoré, oficeri 34-vjeçar që mori pushtetin muajin e kaluar, tha se vendi donte “partnerë të tjerë”.

Yevgeny Prigozhin, themeluesi i Wagner dhe një oligark i afërt me Presidentin Putin, nxitoi t’i ofrojë “mbështetje” Traores.

Grupi mercenar i mbështetur nga shteti raportohet se vepron në nëntë vende afrikane dhe Burkina Faso ka të ngjarë të jetë i dhjeti.

Ambasadori amerikan në OKB e ka lidhur ndikimin me luftën e Moskës në Ukrainë.

“Në vend që të jetë një partner transparent dhe të përmirësojë sigurinë, Wagner shfrytëzon shtetet e klientëve që paguajnë për shërbimet e tyre të sigurisë në ar, diamante, lëndë druri dhe burime të tjera natyrore – kjo është pjesë e modelit të biznesit të Wagner Group,” Linda Thomas-Greenfield.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts