Mosvaksinimi kushton jetë

Profesori i Universitetit të Kembrixhit, Sir David Spiegelhalter këmbëngul se mosvaksinimi i njerëzve do të kushtojë jetë, shkruan Nick Triggle për BBC.

Një numër vendesh kanë vendosur të pezullojnë përdorimin e vaksinës Oxford-AstraZeneca si një masë paraprake pas raporteve që disa njerëz kanë pësuar mpiksje gjaku pasi iu është dhënë doza e parë.

Vendimi Ă«shtĂ« marrĂ« nĂ« bazĂ« tĂ« parimit parandalues ​​- njĂ« qasje e mirĂ«vendosur nĂ« shkencĂ« dhe mjekĂ«si – qĂ« thekson nevojĂ«n pĂ«r tĂ« ndaluar dhe rishikuar kur provat janĂ« tĂ« pasigurta.

Të dhënat e siguruara nga AstraZeneca tregojnë se ka pasur 37 raporte të mpiksjes së gjakut në mesin e 17 milionë personave në të gjithë Europën, të cilëve u është bërë vaksina.

Kjo është arsyeja pse Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe rregullatorët e barnave në BM kanë thënë të gjithë se nuk ka prova të një lidhjeje.

Edhe Agjencia EUropiane e Barnave, e cila po shqyrton raportet, ka sugjeruar që vaksina duhet të vazhdojë të përdoret, ndërkohë duke pasur parasysh rrezikun që paraqet Covid-19 për shëndetin.

Profesori Adam Finn, njĂ« anĂ«tar i grupit punues tĂ« OBSH-sĂ« pĂ«r vaksinat Covid, thotĂ« se ndalimi i pĂ«rdorimit nĂ« kĂ«tĂ« mĂ«nyrĂ« Ă«shtĂ« “shumĂ« i padĂ«shirueshĂ«m” dhe mund tĂ« minojĂ« besimin te vaksina.

“Marrja e vendimit tĂ« duhur nĂ« njĂ« situatĂ« si kjo nuk Ă«shtĂ« aspak e lehtĂ«, por mbajtja e situatĂ«s nĂ«n kontroll Ă«shtĂ« ndoshta gjĂ«ja mĂ« e domosdoshme”, thekson Finn.

Ndërkohë, profesori i Universitetit të Kembrixhit, Sir David Spiegelhalter thotë se kjo tregon se ndonjëherë ju duhet të shikoni përtej parimit të parandalimit dhe të jeni të guximshëm në vendimmarrjen tuaj.

“Parimi i parandalimit favorizon mosveprimin si njĂ« mĂ«nyrĂ« pĂ«r tĂ« zvogĂ«luar rrezikun. Por problemi Ă«shtĂ« se kĂ«to nuk janĂ« kohĂ« normale dhe mosveprimi mund tĂ« jetĂ« mĂ« i rrezikshĂ«m se veprimi”, thekson ai.

Ajo që nevojitet në rrethana si këto, sipas tij, është të përpunojmë atë që ka shumë të ngjarë në ekuilibrin e probabilitetit.

Kjo kërkon të shikosh provat direkte dhe indirekte dhe kontekstin në të cilin po merren vendimet.

“NdonjĂ«herĂ« mund tĂ« jetĂ« e dĂ«mshme tĂ« presĂ«sh pĂ«r siguri. Mosvaksinimi do tĂ« kushtojĂ« jetĂ« njerĂ«zish”, kĂ«mbĂ«ngul Spiegelhalter.//ATSH

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.