Moti ekstrem i merr jetën 21 garuesve

14:03 23/05/2021

Breshëri dhe erërat e fuqishme e bënë edhe më të vështirë kërkimin e trupave në terren

TĂ« paktĂ«n 21 persona pjesĂ«marrĂ«s nĂ« njĂ« maratonĂ« malore nĂ« veriperĂ«ndim tĂ« KinĂ«s kanĂ« humbur jetĂ«n  ndĂ«rsa moti ekstrem goditi kĂ«tĂ« rajon. ErĂ«rat e forta dhe shiu i fuqishĂ«m pĂ«rfshiu Yellow River Stone Forest, njĂ« vend turistik nĂ« provincĂ«n Gansu. Gara u ndĂ«rpre kur disa nga 172 vrapues u zhdukĂ«n. Trupat u gjetĂ«n nga ekipet e kĂ«rkim-shpĂ«timit.

Temperaturat ranĂ« pĂ«rsĂ«ri nĂ« zonĂ«n malore brenda natĂ«s, duke e bĂ«rĂ« kĂ«rkimin mĂ« tĂ« vĂ«shtirĂ«. MĂ« shumĂ« se 1,200 ekipe tĂ« kĂ«rkim shpĂ«timit u vendosĂ«n nĂ« dispozicion.

151 pjesëmarrës janë konfirmuar në gjendje të mirë shëndetësore. Pylli me gurë i Lumit të Verdhë është i famshëm për peizazhin e tij të thyer malor dhe shtylla guri dhe përdoret si vendndodhje në shumë shfaqje, ngjarje sportive dhe filma televizivë kinezë. Formacionet e tij shkëmbore besohet të jenë të vjetra 4 miliardë vjet.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.