Moti i keq çon në përmbytje të qyteteve në veri të Italisë

moti i keq con ne permbytje te qyteteve ne veri te italise

Departamenti Italian i Mbrojtjes Civile ka shpallur alarm maksimal (të kuq) të motit për shkak të reshjeve të dendura në rajonin verior të Lombardisë.

Në gjashtë qarqe të tjera të vendit është shpallur niveli i parafundit (portokalli).

Shiu i dendur ka goditur Ligurinë. Në Xhenova, brenda një ore ranë 80 mm shi, gjë që çoi në përmbytje në qytet dhe në një nga stacionet hekurudhore. Ndërprerje vërehen në lëvizjen e trenave në linjën Torino-Xhenova në Liguria, si dhe në linjën Verona-Bolzano për shkak të dëmeve të shkaktuara nga moti i keq në zonën e Veronës.

Për shkak të rrëshqitjes së dheut në rajonin francez të Auvergne-Rhone-Alpes, trenat me shpejtësi të lartë në linjën Milano-Paris janë anuluar.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts