Moti i keq në Brazil, të paktën 34 viktima nga përmbytjet

moti i keq ne brazil te pakten 34 viktima nga permbytjet
moti i keq ne brazil te pakten 34 viktima nga permbytjet

Moti i keq ka përfshirë Brazilin duke shkaktuar edhe përmbytje në zona të ndryshme.

Të paktën 34 qytetarë kanë humbur jetën dhe një tjetër rezulton i zhdukur pas një rrëshqitje dheu , në zonën e quajtur Regua Serrana.

Sekretari i Mbrojtjes Civile Gil Kempers, raportoi se një nga pikat më kritike është Morro da Oficina , ku një ortek gurësh shkatërroi disa shtëpi.

Në disa komuna është shpallur gjendja e emergjencës dhe është anuluar aktiviteti në shkolla. Ndërkohë nuk është hera e parë që Brazili goditet nga moti i keq, ndërsa ekipe e emergjencës ndodhen në terren për t’i ardhur në ndihmë banorëve të bllokuar.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts