Moti i keq shkakton tragjedi në Itali

13:50 26/11/2022

Dyshohet për 8 të vdekur. Disa të zhdukur nga rrëshqitjet e tokës

Moti i keq ka shkaktuar tragjedi nĂ« ishullin jugor tĂ« Iskias nĂ« Itali.  Zv/kryeminsitri Mateo Salvini foli pĂ«r 8 viktima, njĂ« numĂ«r ende i pakonfirmuar zyrtarisht. NdĂ«rsa disa tĂ« tjerĂ« rezultojnĂ« tĂ« zhdukur nĂ« qytezĂ«n bregdetare tĂ« Kazamiçolas, atje ku reshjet e dendura shkaktuan rrĂ«shqitje masive toke.

Rrëshqitja e një pjese të kodrës mbi qytezë mbuloi disa shtëpi duke zënë brenda ndër të tjerë edhe një familje, burrë e grua, fëmijën e tyre të porsalindur dhe një vajzë 25-vjeçare.

Llumi dhe balta po ashtu morën përpara dhjetëra automjete. Autoritetet shpallën gjendjen e emergjencës pasi rrugët drejt qytezës janë bllokuar si pasojë e rrëshqitjeve, duke bllokuar të paktën 30 familje që veç të tjerash mbeten pa ujë dhe energji elektrike. Ekipet lokale të emergjencës janë në luftë me kohën për të gjetur të mbijetuar nën llumin që ka mbuluar banesat.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *