Mozambiku konfirmon shpërthimin e poliovirusit të egër

Autoritetet shëndetësore të Mozambikut deklaruan një shpërthim të poliovirusit të egër të mërkurën, i pari në vendin e Afrikës jugore në tre dekada.

Një rast u gjet në një fëmijë në provincën verilindore Tete, i cili filloi të përjetonte paralizë në fund të marsit, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

Është zbuluar vetëm një rast në Mozambik, i pari në vend që nga viti 1992, tha OBSH në një deklaratë, duke shënuar rastin e dytë të importuar të poliovirusit të egër në Afrikën Jugore në 2022, pas një shpërthimi në Malawi në shkurt.

“Zbulimi i një rasti tjetër të poliovirusit të egër në Afrikë është shumë shqetësues, edhe nëse nuk është befasues duke pasur parasysh shpërthimin e fundit në Malavi. Megjithatë, kjo tregon se sa i rrezikshëm është ky virus dhe sa shpejt mund të përhapet”, tha Drejtori Rajonal i OBSH-së për Afrikën Matshidiso Moeti.

“Ne po mbështesim qeveritë e Afrikës së Jugut për të rritur luftën kundër poliomielitit, duke përfshirë kryerjen e fushatave të vaksinimit në shkallë të gjerë dhe efektive për të ndaluar virusin dhe për të mbrojtur fëmijët nga ndikimi i tij i dëmshëm,” shtoi ajo.

Analiza e sekuencës gjenomike tregon se rasti i sapo konfirmuar është i lidhur me një lloj që kishte qarkulluar në Pakistan në vitin 2019, i ngjashëm me atë të raportuar në Malavi në fillim të këtij viti.

OBSH tha se hetimet janë duke u zhvilluar në Mozambik për të përcaktuar shkallën e rrezikut të paraqitur nga rasti pasi analizat paraprake të mostrave të mbledhura nga tre kontakte të pacientit ishin të gjitha negative për poliovirusin e egër të tipit 1.

Globalisht, poliovirusi i egër është endemik vetëm në Afganistan dhe Pakistan.

Sëmundja shumë infektive prek kryesisht fëmijët më të vegjël se 5 vjeç.

Autoritetet shëndetësore të Mozambikut kryen dy fushata vaksinimi masiv pas shpërthimit të Malavisë, në të cilat u vaksinuan 4.2 milionë fëmijë.

Afrika u shpall e lirë nga poliomieliti i egër autokton në gusht 2020, pasi eliminoi të gjitha format e poliomielitit të egër nga rajoni.

Rastet e fundit në kontinent nuk ndikojnë në certifikimin e Afrikës pa poliovirus të egër pasi lloji i virusit nuk është vendas, sipas OBSH-së.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com