Mund të shërojë sëmundje të rënda/ Britania drejt legalizimit të kanabisit, ‘The Times’ zbardh planin: Rreth 5 mijë britanikë do të marrin pjesë në…

Mijëra britanikë do t’u jepet kanabis për lehtësimin e dhimbjeve në një provë klinike që mund t’i hapë rrugën miliona njerëzve për të marrë ilaçin në NHS.

Rregullatorët mjekësorë kanë miratuar provën e parë në Mbretërinë e Bashkuar të kanabisit të pastër për njerëzit me dhimbje kronike të shkaktuara nga sëmundje, duke përfshirë artritin, mund të zbulojë The Times .

Rreth 5,000 të rritur do të marrin kanabis të avulluar çdo ditë për të paktën një vit përmes inhalatorëve që shpërndajnë fishekë që përmbajnë një dozë të matur të marijuanës së papërpunuar “të gjithë lule”.

Pjesëmarrësit do të krahasohen me një grup kontrolli prej 5,000 të rriturish të moshës, gjinisë dhe shëndetit të ngjashëm që marrin kujdes standard për dhimbjen, për të parë nëse kanabisi çon në një reduktim të ndjeshëm të dhimbjes.

Këto të dhëna do të vlerësohen nga Instituti Kombëtar për Ekselencën e Shëndetit dhe Kujdesit (Nice) për të vendosur nëse kanabisi duhet të miratohet si një trajtim NHS për deri në 15 milionë të rritur.

Studiuesit thonë se kanabisi mund të ofrojë një alternativë më të sigurt ndaj opioideve dhe t’i ndalojë njerëzit të “vetëmjekojnë” duke blerë kanabis të paligjshëm nga tregtarët e drogës.

Të dhënat e fundit të qeverisë tregojnë se një në tre të rritur në Angli kanë dhimbje kronike, të përcaktuara si dhimbje që zgjasin më shumë se tre muaj. Mund të shkaktohet nga kushte të tilla si artriti, problemet e shpinës ose fibromialgjia, por ka pak mundësi trajtimi përveç qetësuesve opioidë të fortë dhe të varur.

Kanabisi medicinal u legalizua në MB në vitin 2018 dhe tre ilaçe që përmbajnë ekstrakte të bimës së kanabisit janë miratuar për përdorim të NHS. Ato përfshijnë Epidyolex, një lëng shumë i pastruar që përmban CBD, për një formë të rrallë epilepsie, por vetëm një pjesë e vogël e pacientëve kanë marrë receta të NHS.

Mbretëria e Bashkuar nuk ka aprovuar ende asnjë trajtim të kanabisit “me tërë bimën” për përdorim mjekësor, por vendet përfshirë Australinë, Gjermaninë, Kanadanë dhe Izraelin e kanë miratuar.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *