Mund të shkaktojë inflacion global të ushqimit/ I nxehti përvëlues në SHBA dëmton grurin e bardhë, rrezikohen eksportet drejt Azisë

Një valë përvëluese e të nxehtit dhe thatësira e vazhdueshme në Paqësorin NorthWest të SHBA po dëmton grurin e bardhë të lakmuar nga blerësit aziatikë duke i detyruar punëtorët e fermave të korrin gjatë natës për të shpëtuar të korrat dhe për të shmangur nxehtësinë vdekjeprurëse.

Moti ekstrem është një tjetër goditje për fermerët të cilët kanë luftuar me mungesat e fuqisë punëtore dhe kostot më të larta të transportit gjatë pandemisë dhe mund të ushqejë më tej inflacionin global të ushqimit.

Cordell Kress, i cili merret me ferma në Idaho juglindore, i tha BBC se pret që gruri i tij i bardhë i dimrit të prodhojë rreth gjysmën e më shumë shkurreve për hektarë sesa prodhon në një vit normal kur ai fillon të korrë javën e ardhshme, dhe ai tashmë ka shkatërruar disa nga të korrat e vajit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *