Mundësi për dialog në Afganistan/ Putin: Shpresoj se talebanët do të jenë të civilizuar

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se shpreson që talebanët do të sillen në një mënyrë “të civilizuar” në Afganistan, në mënyrë që komuniteti global të mund të mbajë lidhje diplomatike me Kabulin.

“Rusia nuk është e interesuar në shpërbërjen e Afganistanit. Nëse kjo ndodh, atëherë nuk do të ketë askënd për të folur, ”tha Putin të premten.

Ai po fliste në seancën plenare të Forumit Ekonomik Lindor në qytetin lindor të Rusisë, Vladivostok.

“Sa më shpejt që talebanët do të hyjnë në familjen e njerëzve të civilizuar, të thuash, aq më e lehtë do të jetë të kontaktosh, të komunikosh dhe të ndikosh disi dhe të bësh pyetje,” shtoi ai.

Udhëheqësi i vjetër rus tha se tërheqja e forcave të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara nga Afganistani e përfunduar muajin e kaluar kishte përfunduar në “katastrofë”.

Ai vazhdoi të shpërthejë thirrjet e zyrtarëve amerikanë për të riorientuar vendin kundër Rusisë dhe Kinës pas tërheqjes afgane.

“Përcaktoni gjërat së pari me ata me të cilët keni qenë në luftë për 20 vjet, dhe pastaj flisni se si do të përballeni me Rusinë dhe Kinën,” tha Putin.

Putini ka një histori kritike ndaj vendeve perëndimore për përpjekjen për të imponuar vlerat e tyre në kombet jo-perëndimore dhe Moska ka kritikuar rregullisht politikën amerikane në Afganistan, i cili tani kontrollohet nga talebanët pas marrjes së tij në pushtet.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.