“Mundoi” për 300 vjet shkencëtarët, zgjidhet me në fund misteri i “sirenës” së mumifikuar

Një zbulim i pabesueshëm është bërë nga një grup studiuesish në lidhje me “sirenën” 300 vjeçare të mumifikuar. Krijesa 30 cm thuhet se u kap në Oqeanin Paqësor pranë ishullit japonez të Shikoku midis viteve 1736 dhe 1741 .

Ajo është mbajtur në një tempull në qytetin japonez të Asakuchi për rreth 40 vjet. Me fytyrë, dhëmbë me majë, dy duar dhe flokë në kokë, ajo ka një pamje të frikshme njerëzore. Në fund duket më shumë si një peshk sesa një njeri.

Vendasit e kanë adhuruar krijesën misterioze prej vitesh, duke besuar se ajo i jep pavdekësi kujtdo që ha mishin e saj. Kryeprifti Kozen Kuida i tha gazetës japoneze ‘The Asahi Shimbun’ se ata madje e adhuronin atë me shpresën se do të “ndihmonte në zbutjen e pandemisë së koronavirusit”.

Por vitin e kaluar, studiuesit nga Universiteti i Shkencës dhe Arteve Kurashiki e morën mumjen për teste dhe skanime CT në një përpjekje për të zbuluar sekretet e saj. Dhe tani ata kanë zbuluar se krijesa është krejtësisht artificiale, e bërë në fund të viteve 1800.

[embedded content]

Ajo rezultoi të ishte prej letre, pëlhure dhe pambuku.

Shkencëtarët thanë se gjysma e poshtme e trupit erdhi nga bishti i një peshku, por ata besojnë se është shtuar nga ata që e kanë krijuar atë.

Nofulla dhe dhëmbët vijnë nga një peshk dhe “flokët” në kokë nga një gjitar, sipas  studiuesve.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com