“Mungesë e mirësjelljes dhe tmerrshme”/ Pasardhësi i Merkel bën shaka me situatën e përmbytjeve, detyrohet të kërkojë ndjesë: Ishte e papërshtatshme

Përmbytjet e mëdha kanë shkatërruar qytete në Austri, Bavari dhe Gjermaninë Lindore, ndërsa kryesuesi për të zëvendësuar kancelaren, Angela Merkel, u detyrua të kërkojë falje pasi shëmbeu disa shaka me kalimtarë në zonat e përmbytura.

Armin Laschet, udhëheqësi i Bashkimit Demokristian (CDU), ndërsa po vizitonte qytetin e shkatërruar të Erftstadt, ku një gurore e gërryer e zhavorrit kishte gëlltitur makina, copa rrugë dhe ndërtesa të tëra, u kap duke ndarë shaka me kalimtarët ndërsa presidenti gjerman, Frank-Ëalter Steinmeier, drejtuar solemnisht kamerave.

Lars Klingbeil, sekretari i përgjithshëm i partisë Social Demokrate të qendrës së majtë (SPD), e quajti sjelljen e Laschet “mungesë të mirësjelljes dhe tmerrshme”.

Laschet shkroi në Tëitter një ndjesë të shtunën pasdite. “Fati i të prekurve, për të cilin kemi dëgjuar në shumë biseda, është i rëndësishëm për ne,” shkroi ai. “Kështu që pendohem edhe më shumë për përshtypjen që lindi nga një situatë bisede. Kjo ishte e papërshtatshme dhe më vjen keq ”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.