Murtaja afrikane e derrave godet rajonin qendror të Vietnamit

Qindra shpërthime të murtajës afrikane të derrave janë raportuar në lokalitetet qendrore të Vietnamit gjatë javëve të fundit, duke i detyruar autoritetet të ndërmarrin veprime drastike për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të sëmundjes.

NĂ« provincĂ«n qendrore Thanh Hoa, sĂ«mundja ka prekur 42 komuna nga 10 rrethe dhe qytete kĂ«tĂ« vit. Gati 2,200 derra, qĂ« peshonin mbi 150 tonĂ« u dogjĂ«n, raportoi tĂ« martĂ«n media provinciale Thanh Hoa Radio.

Ndërkohë, autoritetet e provincës qendrore Quang Binh thanë të hënën se deri më tani, 41 komuna të tetë rretheve dhe qyteteve janë prekur nga murtaja e derrave, me rreth 2,100 derra që peshojnë afërsisht 121 tonë.

Disa lokalitete nĂ« Vietnamin qendror, duke pĂ«rfshirĂ« provincat Nghe An, Ha Tinh, Quang Nam dhe Quang Tri, kanĂ« njoftuar qindra shpĂ«rthime tĂ« murtajĂ«s sĂ« derrave, duke vĂ«nĂ« nĂ« dukje se situata ka qenĂ« mĂ« e ndĂ«rlikuar qĂ« nga shtatori. Po merren masa pĂ«r rrethimin, kontrollin dhe shuarjen e shpĂ«rthimeve.

Ka rreziqe shumë të larta që murtaja e derrave të ndodhë dhe të përhapet më tej në muajt e mbetur të këtij viti, tha Departamenti i Shëndetit të Kafshëve. Ndryshimi i motit, rritja e therjes, transportit dhe tregtimit të derrave ishin ndër arsyet kryesore për shpërthimet, sipas departamentit.

Deri në fund të tetorit, mbi 1,900 shpërthime të murtajës afrikane të derrave u konfirmuan në 57 lokalitete në mbarë vendin, duke çuar në asgjësimin e afro 160,000 derrave ose 0.6 për qind të totalit të tufës së vendit, cituan mediat lokale.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *