Muzeu V&a i Londrës prezanton ekspozitën “Hallyu, vala koreane”

23:27 22/09/2022

Nga kostumet rozë të ndezur të rojeve në serinë hit të Netflix “Squid Game” të një skulpturë e madhe e reperit G-Dragon, muzeu V&A i Londrës po feston kulturën popullore të Koresë së Jugut dhe ngritjen e saj në dominim global në një ekspozitë të re që hapet këtë javë.

Ndër artikujt e ekspozuar në “Hallyu! Vala Koreane” janë kostumet e K-Pop, objekte të ngjarjes  K-dramës si dhe një objekt pjese e filmit fitues të Oskarit “Parasite”.

“Kjo ekspozitë në fakt po feston kulturën popullore të gjallë dhe plot ngjyra nga Koreja e Jugut që nga fillimi e deri në vendin e saj në skenën globale,” tha kuratorja Rosalie Kim për .

“Hallyu” në të vërtetë do të thotë valë koreane dhe i referohet kësaj rritjeje meteorike të kulturës popullore nga Koreja e Jugut që ka pushtuar botën në dekadat e fundit.”

Nga bota e televizionit nuk mungojnë kostumet e dramave historike si dhe kostumet rozë të njohura bojler dhe njëpalë tuta jeshile  nga loja “squid game”.Artikuj të tjerë të ekspozuar përfshijnë fotografi, postera, kopertina diskografike dhe pankarta të fansave të K-pop-it. Vizitorët gjithashtu mund të marrin pjesë në një sfidë interaktive kërcimi K-pop.

“Hallyu! Vala Koreane” hapet të shtunën e 24 shtatorit  dhe zgjat deri në Qershor.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *