Mykonos, hajdutët bëjnë “kërdinë” në vilat e VIP-ave, lidhja me shqiptarët dhe aksioni i policisë

mykonos hajdutet bejne kerdine ne vilat e vip ave lidhja me shqiptaret dhe aksioni i policise
mykonos hajdutet bejne kerdine ne vilat e vip ave lidhja me shqiptaret dhe aksioni i policise

Një 30-vjeçar me origjinë arabe, banues i përhershëm në Paris dhe turist në Mykonos, së bashku me dy bashkatdhetarë të tjerë të moshës së tij, kanë bërë një denoncim të martën e kaluar në policinë greke.

Fytyra e tij dëshmoi për një njeri që kishte kaluar një aventurë të rëndë, pasi ishte në tronditje dhe konfuzion. Siç ka shpjeguar në polici, kur është kthyer në vilën e tij luksoze që kishte marrë me qira me miqtë e tij në zonën e Ftelisë, ka kuptuar se në vend kishin hyrë hajdutë.

Përfundimi i një turneu argëtues gjatë gjithë natës në klubet më të famshme të Mykonos, 30-vjeçari ka parë ambientet e brendshme të vilës nga lart poshtë. Sipas përshkrimit të tij dhe në bazë të regjistrimit të kryer nga nëpunësi, hajdutët nga sendet personale të viktimës morën bizhuteri në vlerë prej 12800 euro dhe 5000 euro shtesë cash, të cilat i kishte fshehur në çantën e tij prej lëkure.

Nga e dashura e 30-vjeçarit francez, e cila është banuese në Bahrein, hajdutët i kanë marrë bizhuteri me vlerë gjithsej 20.356 euro , një orë Rolex ari, shumën prej 9.166 euro dhe sende të tjera me vlerë 15.534 euro. Megjithatë, rekordi i sendeve të vjedhura dhe parave të gatshme nuk u ndal këtu: i treti i grupit, 35-vjeçari nga Katari, i cili po shëtiste nëpër Mykonos me tufa parash për shpenzimet aktuale, raportoi se nga dhoma e tij e gjumit i ishin vjedhur 40,000 euro . Përveç kësaj, i kanë marrë aksesorë në vlerë prej 5000 eurosh. Zyrtarisht, shuma totale që, sipas denoncimit në Polici, i është marrë kompanisë së tre arabëve ka arritur në 54,166.66 euro. Megjithatë, i pyetur nga policia, 30-vjeçari francez ka pranuar se kishte harruar të mbyllte dhe të siguronte derën e ballkonit të dhomës së tij të gjumit, gjë që me sa duket ua lehtësoi punën hajdutëve.

Ashtu si në Athinë, ashtu edhe në Mykonos, kohët e fundit janë krijuar ambiente akomodimi për emigrantët e paligjshëm. Mediat greke japin edhe shembullin se si një shqiptar dhe një grek u arrestuan pak kohë më parë. Një tregtari 28-vjeçar shqiptar dhe një portier grek 24-vjeçar, të cilët dyshohet se po futnin në Mykonos sasi kokaine dhe MDMA (ekstazi), droge e paketuar në mijëra qese plastike hermetike, ka shtuar kontrollet në ishull.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts