“Na kërkuan…”, trupat e FSK nisen drejt Shqipërisë, ministri i mbrojtjes së Kosovës: Kemi ofruar mbështetje prej fillimit të shpërthimit të zjarreve

Ministri i Mbrojtjes në Kosovë, Armend Mehaj thotë se tashmë trupat e FSK janë nisur drejt Shqipërisë për të ndihmuar në operacionet kundër zjarreve.

Mehaj thekson se që prej fillimit të shpërthimit të zjarreve ka ofruar mbështetje të plotë për Shqipërinë.

Ai thotë se Shqipëria ka kërkuar mbështetje tashmë dhe tashmë trupave të FSK  u janë dhënë direktivat.

STATUSI NGA MINISTRI I MBROJTJES SË KOSOVËS

I nisëm trupat tona të FSK-së në mbështetje të vëllezërve e motrave tona në Republikën e Shqipërisë.

Prej fillimit të shpërthimit të zjarreve, krahas operacioneve tona në vend, kam ofruar mbështetjen e plotë me kapacitetet tona në dispozicion për mbështetje të vëllezërve dhe motrave tona në Republikën e Shqipërisë.

Pas rëndimit të situatës, përveç në zonat jugore tani më edhe në ato veriore, dhe kërkesës së autoriteteve shqiptare për mbështetje, kam siguruar homologun tim , ministrin Peleshi, se vullneti im për zbarkim të kontingjentit të FSK-së në operacion për shuarjen e zjarreve, do të përkrahet fuqishëm nga Qeveria e Republikës më në krye kryeministrin Kurti dhe Presidenten e Republikës, Vjosa Osmani.

Kam dhënë direktivën për ngritjen e task-forcës së FSK-së dhe gatishmërinë e tij, dhe me dhënien e  autorizimit zyrtar nga ana e Komandantes Supreme të Forcave të Armatosura, Presidentes Osmani, tani kontingjenti i FSK-së është nisur drejtë zonave të prekura për angazhim në operacion në kuadër të forcave reaguese të Republikës së Shqipërisë.

Së bashku jemi më të fortë në kohë të vështira me vëllezërit e motrat tona!
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.