Nafta/ Prodhuesit botërorë arrijnë dakortësinë: Rritet prodhimi, 400 miliardë të ardhura shtesë Rusisë

Prodhuesit botërorë të naftës që marrin pjesë në OPEC + kanë arritur një marrëveshje për të rritur prodhimin duke filluar në gusht.

Kjo u raportua nga agjencia Bloomberg, duke cituar delegatët që morën pjesë në takim. Vendimi në mënyrë efektive zhbllokon ngërçin me Emiratet e Bashkuara Arabe, të cilat kishin bllokuar marrëveshjen për të rritur prodhimin.

Aleanca OPEC +, e cila përfshin OPEC dhe anëtarë të tjerë të jashtëm të udhëhequr nga Rusia, ka vendosur të zgjasë marrëveshjen për kufizimin e prodhimit të naftës (së pari deri në maj 2022) deri në fund të të njëjtit vit.
Sidoqoftë, prodhimi do të rritet me 400,000 fuçi në ditë në bazë mujore duke filluar nga gushti 2021, i cili do të lejojë deri në fund të shtatorit 2022 të tërhiqet gradualisht nga detyrimet aktuale për një ulje të prodhimit prej 5.8 milion fuçi në ditë, sipas njoftimi për shtyp i aleancës pas takimit ministror të vendeve të OPEC +.
Si rezultat i marrëveshjeve të reja, Rusia do të arrijë nivelin e saj të para krizës së prodhimit të naftës në maj 2022. Në total, në sajë të rritjes së prodhimit krahasuar me nivelin aktual, ajo do të jetë në gjendje të prodhojë një shtesë prej 21 milion ton naftë brenda dy viteve., e cila me një çmim prej 60 dollarë për fuçi do të thotë mbi 400 miliardë rubla të ardhura shtesë të buxhetit.

(BalakanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.