NASA fillon misionin e ri për të monitoruar peizazhet e Tokës

Landsat 9, një satelit i NASA -s i ndërtuar për të monitoruar sipërfaqen e tokës së Tokës, u lancua me sukses nga Baza e Forcës Hapësinore Vandenberg në Kaliforni.

Një mision i përbashkët me Shërbimin Gjeologjik Amerikan (USGS), Landsat 9 u nis me një raketë United Launch Alliance Atlas V nga Kompleksi Hapësirë ​​Hapësinor 3E i Vandenberg. Stacioni tokësor i Norvegjisë për monitorimin e satelitit Svalbard mori sinjale nga anija kozmike rreth 83 minuta pas lëshimit. Landsat 9 po performon siç pritej ndërsa udhëton në lartësinë e tij orbitale përfundimtare prej 438 milje (705 kilometra).

“NASA përdor asetet unike të flotës sonë të paparë, si dhe instrumentet e kombeve të tjera, për të studiuar planetin tonë dhe sistemet e tij klimatike,” tha Administratori i NASA -s Bill Nelson.

“Me një bankë të dhënash 50-vjeçare për të ndërtuar, Landsat 9 do ta çojë këtë program historik dhe të paçmuar global në nivelin tjetër. Ne mezi presim të punojmë me partnerët tanë në Shërbimin Gjeologjik Amerikan dhe Departamentin e Brendshëm përsëri në Landsat Next, sepse ne kurrë nuk ndalojmë së avancuari punën tonë për të kuptuar planetin tonë”- shtoi ai.

“Kjo është një arritje e madhe në partneritetin gati 50-vjeçar të përbashkët midis USGS dhe NASA, të cilët, për dekada të tëra, janë partnerizuar për të mbledhur informacion të vlefshëm shkencor dhe për t’i përdorur ato të dhëna për të formësuar politikat me integritetin më të madh shkencor,” tha Sekretari i Brendshme Deb Haaland.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.