NASA merr mostrën e parë të shkëmbinjve në Mars

11:19 06/09/2021

Agjencia amerikane e hapësirës ka konfirmuar se roboti i saj “Perseverance” ka marrë mostrën e parë të shkëmbinjve në Mars.

Pas frikës të disa ditëve më parë se projekti mund të kishte dështuar, pasi roboti u përplas në një pllakë të trashë të quajtur “Rochette” duke shkaktuar rënien e thelbit, ka lajme të mira në horizont.

Imazhet e reja tregojnë mostrën në mënyrë të sigurt brenda mekanizmit. Kjo përbën një moment historik.

Bërthama përfaqëson pjesën e parë shkëmbore të mbledhur në një planet tjetër të destinuar për t’u kthyer në Tokë.

Roboti ka për detyrë të mbledhë më shumë se dy doza mostra të tilla gjatë vitit të ardhshëm ose më shumë që do të zbriten në Tokë nga një përpjekje e përbashkët amerikane dhe evropiane më vonë këtë dekadë.

Roboti “Perseverance” i NASA -s zbarkoi në kraterin “Jezero” të Marsit në Shkurt.

Për shkak të dyshimit se kjo zonë mund të ketë qenë një liqen, shkencëtarët mendojnë se sedimentet e Jezero-s mund të mbajnë gjurmë të jetës së lashtë mikrobiale, duke supozuar se biologjia ka pushtuar ndonjëherë Marsin.

Nga vendndodhja e tij, roboti ka pëshkuar më shumë se 2 kilometra në një kurriz pak të ngritur me nofkën Citadelle.

Kjo është zona ku ekipi “Perseverance” zgjodhi Rochette si objektivin për përpjekjen e fundit të shpimit.

Roboti është i pajisur me një sistem kapës që do të marrë një thelb guri të madhësisë së gishtit të prerë nga stërvitja dhe do ta vendosë në një tub titaniumi.

Sidoqoftë, para vulosjes së këtij cilindri, pajisja e NASA do të fotografojë përmbajtjen.

Ishte në këtë fazë në fillim të Gushtit gjatë një përpjekjeje të parë për marrjen e mostrave që shkencëtarët e NASA kuptuan se nuk kishin asgjë në tub pasi mekanizmi i shtrëngimit e kishte copëtuar shkëmbin në një pluhur që më pas ra përsëri rreth vrimës së stërvitjes.

Por, ekipi i misionit u inkurajua nga fotografitë e para të lidhura me Perseverance të enjten, të cilat dukeshin se tregonin material shkëmbor nga Rochette në kokën e bërthamës në hyrje të cilindrit. Fotografitë e fundit e konfirmojnë atë.

Roveri tani duhet të përpunojë plotësisht mostrën brenda sistemit të tij. “Perseverance” vazhdon të drejtohet nga droni ‘Ingenuity’.

Fillimisht i marrë në Mars si një demonstrim teknologjie, droni tani po përdoret në mënyrë rutinore për të zbuluar terrenin përpara robotit. Droni ka bërë gjithsej 13 fluturime. /tvklan.al

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.