Nata e tretë e protestave të dhunshme në Paris

15:46 30/06/2023

Pamje të tilla me qytete të mbuluara nga tymi jemi mësuar t’i shohim në vende konflikti si Siria, por këtë herë ato vijnë nga Parisi.

Janë pasojë e revoltave gjithnjë e më të ashpra e masive, kryesisht nga komunitetet e emigrantëve, për vrasjen nga policia të një adoleshenti me origjinë afrikanoveriore, të zhvlluara për të tretën natë radhazi.

Tepër shqetësues është ky filmim, ku disa të rinj, që siç komentohet në rrjetet sociale janë me prejardhje nga familje emigrantësh shfaqen duke qëlluar në ajër me kallashnikovë nga një automjet në qytetin Oyonnax jo shumë larg kufirit me Zvicrën.

Kaosi është shtrirë në çdo cep të Francës. Në mes të Parisit, u sulmuan edhe u grabitën dyqane luksoze.

As kërkesa e faljes nga polici që qëlloi ndaj 17-vjeçarit nuk i shoi zjarret dhe sulmet ndaj policisë që po shndërrohen në normalitet të këtyre protestave.

Vetëm në natën e tretë janë arrestuar 667 protesutes. Dhuna nuk u ndal pavarësisht angazhimit të 40 mijë policëve shtesë. Në media flitet se qeveria franceze mund të shpallë gjendjen e “shtetrrethimit“ dhe ushtria të marrë nën kontroll rendin publik.

Tv Klan

Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne :bopta sotwww.botasot.al

Spread the love

Similar Posts