NATO dhe BE dënojnë vendimin e Putin për njohjen e territoreve separatiste: Pretekst për të pushtuar Ukrainën! Vendimi minon marrëveshjen e Minskut

Udhëheqësit ndërkombëtarë kanë kritikuar ashpër vendimin e presidentit rus Vladimir Putin për të njohur territoret separatiste në Ukrainën lindore dhe kanë premtuar sanksione të reja.

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, denoncoi njohjen e presidentit Putin të zonave të kontrolluara nga rebelët në Ukrainën lindore, duke thënë se kjo ka shkelur marrëveshjet ndërkombëtare që Moska kishte nënshkruar.

“Unë dënoj vendimin e Rusisë për të zgjeruar njohjen e të vetëshpallurit “Republika Popullore e Donetskut” dhe “Republikës Popullore të Luhanskut”. Kjo minon më tej sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës, dhe shkel Marrëveshjet e Minskut, në të cilën Rusia është palë”, tha Stoltenberg në një deklaratë.

Nato

Gjithashtu presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel dënuan gjithashtu vendimin e Putinit, duke thënë se ai ka shkelur hapur ligjin ndërkombëtar, si dhe e marrëveshjeve të Minskut.

Be

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.