NATO i ofron Ukrainës shpresë për anëtarësim, por jo ftesë zyrtare

nato i ofron ukraines shprese per anetaresim por jo ftese zyrtare

Shtetet e NATO-s thonë se “e ardhmja e Ukrainës është në NATO”, por ata nuk po i bëjnë një ftesë Kievit në një samit të aleancës ushtarake në Vilnius, sipas një deklarate nga dpa.

NATO “do të jetë në gjendje t’i japë një ftesë Ukrainës për t’u bashkuar me Aleancën kur Aleatët të bien dakord dhe të plotësohen kushtet”, thuhet në deklaratën e samitit.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u ka bërë thirrje vazhdimisht aleatëve që të ftojnë zyrtarisht Ukrainën për t’u bashkuar me NATO-n, një hap i parë i domosdoshëm për të nisur procedurën e pranimit të aleancës.

Por në vend të kësaj, liderët po lidhin një ftesë të mundshme që ushtria e Ukrainës të bëhet më e ndërveprueshme me forcat e armatosura të aleatëve të NATO-s dhe “reformat shtesë të sektorit demokratik dhe të sigurisë”, sipas deklaratës.

Aleanca ripohon megjithatë se “e ardhmja e Ukrainës është në NATO”.

Rezultati i samitit mund të zhgënjejë potencialisht Zelenskyn, i cili tha më herët se ishte “absurde” të lihej e hapur çështja e anëtarësimit të Ukrainës.

Aleanca thotë se do të mbështesë Kievin në rrugën e saj të reformave, me ministrat e jashtëm të NATO-s që të vlerësojnë shpesh progresin e Ukrainës.

Udhëheqësit e NATO-s kanë rënë dakord gjithashtu për një paketë mbështetjeje afatgjatë për Kievin, duke thelluar lidhjet politike dhe duke ndjekur shpejt pranimin e Ukrainës pasi të jetë lëshuar një ftesë zyrtare, thuhet në deklaratë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts