“NATO po përgatitej të sulmonte Rusinë”, Sekretari britanik i Mbrojtjes hedh poshtë ‘pretendimet përrallore’ të Putinit: Nëse s’do ishte kaq tragjike…

Sekretari i Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar Ben Wallace akuzoi presidentin rus Vladimir Putin për “pretendime përrallore”, duke përfshirë sugjerimin që NATO po përgatitej të sulmonte Rusinë.

Në komentet e bëra më pas, Wallace tha: “Presidenti Putin ka bërë një sërë pretendimesh përrallore për muaj e vite tani… Nëse nuk do të ishte kaq tragjike, do të ishte zbavitëse, por nuk është”.

“Një nga pretendimet e tij është se ai është i rrethuar. NATO përbën 6% të kufirit të tij tokësor. Kjo nuk është ‘e rrethuar’ nëse vetëm 6% e kufirit tuaj tokësor janë vendet e NATO-s”.

“Ai pohoi se kishte baza të NATO-s në Ukrainë dhe jam i sigurt se ambasadori ukrainas do t’ju thotë se nuk kishte bazë të NATO-s në Ukrainë.”

“Unë mendoj se ai po beson atë që dëshiron të besojë – një ndriçim i lehtë dëshpërimi. Por më lejoni të them kategorikisht: NATO, Britania, Evropa Lindore nuk po planifikon të pushtojë Rusinë dhe nuk e ka bërë kurrë.” /BBC/

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.