NATO: TĂ«rheqja e trupave nga Afganistani ka filluar

NATO ka filluar tërheqjen e trupave nga Afganistani, konfirmuan zyrtarët.

“AleatĂ«t e NATO-s vendosĂ«n nĂ« mes tĂ« prillit tĂ« fillojnĂ« tĂ«rheqjen e forcave tĂ« Misionit tĂ« MbĂ«shtetjes sĂ« Vendosur deri mĂ« 1 maj dhe kjo tĂ«rheqje ka filluar”, tha njĂ« zyrtar i NATO-s  nĂ« kushte anonimiteti.

Zyrtari nĂ«nvizoi se tĂ«rheqja do tĂ« jetĂ« “njĂ« proces i rregullt, i koordinuar dhe i qĂ«llimshĂ«m” siç Ă«shtĂ« rĂ«nĂ« dakord nga aleatĂ«t.

“Ne planifikojmĂ« tĂ« pĂ«rfundojmĂ« tĂ«rheqjen tonĂ« brenda pak muajsh”, shtoi ai.

Zyrtari nuk pranoi të jepte ndonjë detaj në lidhje me numrin e trupave dhe afatet kohore për vendet individualisht gjatë procesit të tërheqjes.

“Siguria e trupave tona do tĂ« jetĂ« njĂ« pĂ«rparĂ«si kryesore nĂ« çdo hap tĂ« rrugĂ«s dhe ne jemi duke marrĂ« tĂ« gjitha masat e nevojshme pĂ«r ta ruajtur personelin tonĂ« nga dĂ«mtimi”, tha ai.

“Çdo sulm i talibanĂ«ve gjatĂ« tĂ«rheqjes do tĂ« pĂ«rballet me pĂ«rgjigje tĂ« fuqishme”, shtoi ai.

Presidenti amerikan Joe Biden njoftoi në fillim të këtij muaji se SHBA-ja do të tërheqë të gjitha forcat e saj deri më 11 shtator, 20-vjetorin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit që nxitën operacionin ushtarak amerikan.

Vendosja e trupave tĂ« huaja filloi nĂ« Afganistan mĂ« 7 tetor 2001, kur SHBA-ja sĂ« bashku me MbretĂ«rinĂ« e Bashkuar filluan operacionin “Liria e QĂ«ndrueshme”. Atyre iu bashkuan rreth 43 aleatĂ« dhe partnerĂ« tĂ« NATO-s pasi OKB-ja autorizoi ForcĂ«n e AsistencĂ«s NdĂ«rkombĂ«tare tĂ« SigurisĂ« mĂ« 20 dhjetor 2001.

Aktualisht, në Afganistan të vendosura janë gjithsej 9.592 trupa nga 36 vende. SHBA-ja kryeson listën me 2.500 ushtarë.

Administrata e ish-presidentit amerikan Donald Trump kishte rënë dakord të tërhiqte të gjitha forcat amerikane deri në maj pasi arriti një marrëveshje paqeje me talibanët nën të cilën grupi do të ndalonte sulmet ndaj trupave ndërkombëtare dhe do të angazhohej për negociata paqeje me qeverinë afgane.//AA

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.