NATO tërhiqet nga Afganistani

09:29 15/04/2021

AleatĂ«t e NATO-s kanĂ« rĂ«nĂ« dakord tĂ« fillojnĂ« pĂ«rfundimin e misionit tĂ« tyre nĂ« Afganistan. Aleanca prej 30 anĂ«tarĂ«sh ra dakord pĂ«r masĂ«n nĂ« njĂ« takim dje nĂ« mbrĂ«mje tĂ« ministrave tĂ« saj tĂ« Mbrojtjes dhe tĂ« JashtĂ«m. Vendimi vjen njĂ« ditĂ« pasi zyrtarĂ«t amerikanĂ« njoftuan se presidenti Joe Biden dĂ«shiron tĂ« tĂ«rheqĂ« trupat amerikane nga Afganistani deri mĂ« 11 shtator, nĂ« 20-vjetorin e sulmeve tĂ« 11 shtatorit qĂ« shkaktoi pushtimin amerikan.  

Ministrja pĂ«r EvropĂ«n dhe PunĂ«t e Jashtme, Olta Xhaçka, dhe ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi morĂ«n pjesĂ« nĂ« kĂ«tĂ« takim. Ministrja Xhaçka vlerĂ«soi vendimin e administratĂ«s aktuale tĂ« SHBA, pĂ«r tĂ« mos u tĂ«rhequr nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« njĂ«anshme nga Afganistani, por duke e bĂ«rĂ« kĂ«tĂ« nĂ« konsultim tĂ« plotĂ« me vendet e NATO-s. 

“ShqipĂ«ria mbĂ«shtet plotĂ«sisht vendimin e propozuar nga miqtĂ« amerikanĂ« dhe Ă«shtĂ« e gatshme tĂ« tĂ«rheqĂ« tĂ« gjithĂ« trupat e saj nga Afganistani, nĂ« pĂ«rputhje me afatin kohor tĂ« vendosur nga NATO. NĂ« kĂ«tĂ« botĂ« tĂ« mbushur plot kĂ«rcĂ«nime, ne nuk mund tĂ« pĂ«rballemi dot vetĂ«m dhe besoj se nga ky moment, Aleanca, do tĂ« dalĂ« mĂ« e fortĂ« dhe mĂ« e bashkuar, me mĂ« shumĂ« synime, energji dhe ide, pĂ«r tĂ« garantuar sigurinĂ« tonĂ« kolektive”, u shpreh ajo.

PĂ«r vendimin ka reaguar edhe Ambasadorja amerikane Yuri Kim ku ka falenderuar ShqipĂ«rinĂ« dhe ka theksuar se do t’i jetĂ« gjithmonĂ« mirĂ«njohĂ«se pĂ«r sakrificat qĂ« ka bĂ«rĂ« si aleat i NATOS.

“Ne shkuam nĂ« Afganistan sĂ« bashku, qĂ«ndruam dhe luftuam sĂ« bashku, dhe tani po pĂ«rgatitemi tĂ« largohemi sĂ« bashku. Flamuri i Shteteve tĂ« Bashkuara do t’i jetĂ« pĂ«rgjithmonĂ« mirĂ«njohĂ«s Flamurit tĂ« ShqipĂ«risĂ« pĂ«r sakrificat qĂ« keni bĂ«rĂ« si Aleati ynĂ« i NATO-s”, shkruan Kim.

Aktualisht në Afganistan ka rreth 10 000 ushtarë të NATO-s dhe vendeve partnere, që mbështesin qeverinë e zgjedhur në mënyrë demokratike, duke trajnuar dhe këshilluar forcat e sigurisë në luftën e tyre kundër ekstremistëve islamikë.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.